Kde jste: Hlavní stránkaGoogle doporučuje používat meta tag keywords pro Google News

Google doporučuje používat meta tag keywords pro Google News

Vydáno v blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Google přišel v polovině září s oznámením, že podporuje meta tag keywords. Na první pohled je to překvapující informace, ve skutečnosti však dává smysl. Týká se jen webů, které fungují jako zdroje pro Google News, přičemž tag je ve skutečnosti zcela nový: news_keywords.

Google News

Všem známý meta tag keywords byl nejdříve běžnou součástí optimalizace pro vyhledávače. Lidé ho však začali brzy zneužívat a vyhledávače přestaly brát na jeho obsah ohled.

Zprávy Google (Google News): přehled kategorií

Původní myšlenka byla logická a dávala smysl: tvůrce obsahu uvede v keywords slova, která vystihují obsah stránky, čímž pomůže vyhledávačům určit téma, o němž stránka pojednává. Mnozí majitelé webů či tvůrci obsahu však uváděli v tomto tagu výrazy, které se skutečným tématem neměly mnoho společného. Původní funkce keywords byla nabourána a vyhledávače si nemohly dovolit obsah tohoto tagu využívat.

První zmínky o klesajícím významu meta tagu keywords se objevily v roce 1997, přičemž kolem roku 2000 byl již význam keywords minimální či nulový.

Ohledně míry, do jaké braly vyhledávače keywords vážně, se vedly diskuze po dlouhá léta. Část angažovaných lidí byla v klidu a tento tag nepoužívala, ta méně zkušená část o tomto problému opakovaně spekulovala a trávila čas vypisováním klíčových slov.

Nové jméno, stejná funkce

Když Google přišel s tím, že bude keywords opět podporovat, vyvolalo to vlnu ohlasů, přičemž se všechny shodovaly na jednom faktu: jde o bezpečný krok v tom smyslu, že tento tag nebude možné zneužít. Nová meta keywords se totiž od starých liší: jde o jiný tag a je využíván pouze pro Google News.

Obsah meta tagu news_keywords dokáže přečíst pouze Google: jde o proprietální tag, který Google doporučuje používat k popsání článku, aby měl ještě další, doplňující zdroj pro určení jeho tématu. Zpravodajské články psané přirozeným jazykem bez ohledu na vyhledávače jsou často plné metafor, synonym a dalších prvků, které je oživují a díky nimž jsou zprávy čtivější a psaný jazyk má úroveň.

V posledních letech se však nemálo žurnalistů, resp. celých redakcí, přizpůsobuje tomu, co „funguje na SEO“. Svoje články potom píší takzvaně optimalizovaně. Že to často není ku prospěchu čtenáře, není třeba rozvádět. Google svým novým tagem poskytuje opětovný prostor pro to, aby bylo možné psát kvalitní obsah přirozenou řečí: přesné téma článku autor definuje v news_keywords.

News_keywords nelze zneužít

Na rozdíl od meta tagu keywords je news_keywords v podstatě nemožné zneužít. Tvůrce obsahu musí používat tento tag podle pravidel, tj. uvádět v nich pouze slova, která skutečně popisují obsah stránky. Na rozdíl od obsahu keywords dokáže Google zneužití news_keywords potrestat tím, že web vyloučí z Google News, čímž může způsobit značný pokles jeho návštěvnosti.

Pravidla pro použití tohoto nového meta tagu jsou jednoduchá: klíčových slov v news_keywords může být maximálně 10 a jejich oddělovačem je čárka. Na pořadí slov přitom nezáleží; Google přikládá prvnímu stejný význam jako poslednímu.

Kód je podobný jako u „starých“ keywords. Konkrétně může vypadat např. takto:
<meta name="news_keywords" content="Česká ekonomika, růst, 2013, MMF, predikce, předpověď">

Příklad použití news_keywords uvádí Google např. v této nápovědě.

News_keywords pro české weby

Vzhledem k tomu, že česká mutace Google News (Zprávy Google) využívá v současnosti zprávy ze zhruba čtyř set česky psaných webů, je informace o news_keywords relevantní i pro české prostředí. V každém případě je třeba mít na paměti, že tento tag není samospásný (jako ostatně nic jiného v SEO): použitím news_keywords se stránka na dané klíčové slovo v Google News samozřejmě na prvním místě nezobrazí.

News_keywords jsou pouze jedním z mnoha faktorů, ke kterým Google přihlíží. Pro weby, které slouží jako zdroje pro Google News, lze však používání news_keywords jedině doporučit – Google dokáže s jejich pomocí přesněji pochopit obsah zprávy a zařadit ho mezi relevantní výsledky tam, kde to dává smysl.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>