Kde jste: Hlavní stránkaNávod na Facebook Conversion Tracking

Návod na Facebook Conversion Tracking

Vydáno v blogu Digitální marketing

Využíváte na Facebooku PPC reklamu a žehráte nad tím, že nemá žádné nástroje pro sledování efektivity? To již je minulostí, Facebook nyní testuje funkci Facebook Conversion Tracking, pomocí které se dají sledovat konverze.

Zadavatelé PPC reklamy na Facebooku mohou již nějakou dobu v menu najít pod políčkem Nastavení novinku Tracking. Facebook tak reaguje na stížnosti, kde nejen že PPC reklamy dosahují nízkého CTR, navíc ale nemá ani nástroj pro sledování efektivity. Konverze se sice dají sledovat pomocí značkování URL jednotlivých reklam a nástroje pro webovou analytiku Google Analytics nebo jiných, ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

Facebook Conversion Tracking, jak se nástroj oficiálně jmenuje, by měl doplňovat již fungující Facebook Connect, který umí spojit aplikace s profily uživatelů a získat tak důležitá data pro zacílení reklamy.

Pro využití Tracking je nutné, abyste již měli schválenou a fungující reklamní kampaň, která láká uživatele Facebooku na vaše internetové stránky nebo na Stránky na Facebooku.

Vytvoření trackovacího tagu

V záložce Tracking klikněte na Vytvořit novou značku.

V poli název označení vyplníte text, který se bude zobrazovat v reportech k přístupům z PPC reklam z Facebooku. V poli Kategorie můžete nastavit hodnoty, které chcete sledovat (jde pouze o popis). Na výběr máte z: Koupeno, prodáno; Přidat se; View Key Page; Lead a Jiný. Pokud sledujete konverze přinášející zisk, můžete zadat i jejich hodnotu a pomocí služby Tracking budete sledovat i jeho celkovou hodnotu, kterou jste získali pomocí PPC reklam na Facebooku. Na základě tohoto údaje Facebook dodá i hodnotu ROI (návratnost investice).

Facebook vám pak vygeneruje kód. Kódy dělíme na tři typy: a) základní tag, b) tag s konverzní hodnotou, c) tag s konverzní hodnotou a hodnotou SKU.

Hodnotu konverze a SKU můžete měnit přímo v trackovacím kódu. Hodnota value je hodnota konverze, kterou můžete sami nastavit již předem. SKU hodnota umí měřit konverze typu – kolik lidí se stalo fanouškem Stránky díky PPC reklamě či kolik lidí se zůčastní události pomocí PPC reklamy. SKU hodnoty jsou potom „fan_page“ a „rsvp_yes“.

Implementace kódu na web

Tracking kód, který vám Facebook vygeneruje, vložíte na své stránky. Místo, kam přesně kód vložíte, závisí na typu konverze, kterou sledujete. Chcete-li sledovat dokončení objednávky, vložte kód na stránku, která se uživateli zobrazí po jejím dokončení (obvykle poděkování). Chcete li sledovat počet návštěv hlavní stránky, vložte kód na hlavní stránku.

Pokud chcete sledovat cestu webem, jakou uživatelé po kliknutí na PPC reklamu vykonají, vložte tracking kód na všechny stránky, kde pro každou stránku zvlášť přiřadíte jinou SKU hodnotu.

Pokud implementace proběhla bez problémů, objeví se u tracking kódu zelená fajfka.

Analýza reportů

Facebook dosud dovoloval zadavatelům reklamy sledovat základní metriky – imprese, kliknutí a CTR (míra prokliku). Pravda, ještě šlo sledovat základní demografické prvky, ale velká sláva ohledně konverzí to nebyla. To je ale pro hlubší analýzu málo, nyní Facebook nabízí více. Základní metriky, o které Facebook analýzu mimojiné obohacuje, jsou:

  • Conversions by Conversion time – doba, která uplynula mezi kliknutím na reklamu a uskutečnění konverze.
  • Conversions by Impressions – doba, která uplynula mezi zobrazením inzerce a uskutečněním konverze.

Statistika post-click pak značí, jaká doba uplynula od kliknutí na inzerát po příchod na stránku, kde je umístěn sledovací kód a post-imp značí, jaká doba uplynula po zhlédnutí inzerátu (uživateli se zobrazil, ale neklikl na něj) do návštěvy webu se sledovacím kódem.

Závěrem je třeba říct, že Facebook Conversion Tracking je stále ve verzi testování, takže jeho fukčnost může být omezena, stejně jako u všeho ostatního na Facebooku.

Facebook Conversion Tracking máme nasazen i na naše Stránky na Facebooku a časem vám ukážeme, jak správně analyzovat výsledky k zvýšení efektivnosti reklamních kampaní.

Na Flickru máme screenshot s výsledky reklamní kampaně na Facebooku. Podívejte se.

Zdroj: Tomečková, A., Facebook Conversion Tracking: měříme výkonnost reklamy na Facebooku, Lupa.cz

RobertNemec.com na Facebooku
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>