Kde jste: Hlavní stránkaNakupují zákazníci přes mobily a tablety?

Nakupují zákazníci přes mobily a tablety?

Vydáno v blogu Digitální marketing

Vytvoříte-li mobilní verzi, zvýší se vám procento konverzí z mobilních telefonů a tabletů? Ne tak docela.

Nákupy přes mobily a tablety

Před sedmi lety byl jeden z našich klientů výhradní dodavatel zájezdů do portálu jednoho z mobilních operátorů. Za rok spolupráce se neprodal ani jeden zájezd, a tak obě strany ukončily po roce spolupráci s tím, že „zájezdy se přes mobily (zatím) neprodávají“. Dnes je situace značně odlišná.

Výzkum eMarketeru hovoří o tom, že mobilní zařízení mají čím dál tím větší podíl na ecommerce. Aktuálně v USA tvoří obrat z mobilních zařízení (mobilních telefonů a tabletů) 15 % z obratu zboží prodaného přes internet. Za tři roky by to ale mělo být 24 %.

Nákupy přes mobily a tablety

Jenže je potřeba se podívat, z jakých zařízení se nakupuje. A výzkum říká:

Podíl lidí, kteří nakupují přes mobily z těch, kteří nakupují digitálně (web, mobily, tablety, aplikace) Podíl lidí, kteří nakupují přes tablety z těch, kteří nakupují digitálně (web, mobily, tablety, aplikace)
33,6 % 45,4 %

Důležité je si také říci, jaký obrat tvoří jednotlivá zařízení. Přes mobil nakoupíme většinou ve stavu nouze, většinou několikrát do roka. Pomocí tabletu se dá nakoupit online již snáze a klidně můžeme nakupovat i každý měsíc. A má-li e-shop aplikaci pro tablet, může být takovéto nakupování snazší než klasicky přes web.

Jednou ročně tedy nakoupí mnozí, ale obrat tvoří tablety a aplikace pro tablety.

Podle výzkumu Googlu např. 17 % lidí, kteří něco hledají přes mobilní zařízení, skutečně nakoupí – ale jenom 34 % z těch 17 % nakoupí přes mobilní zařízení (a to bych ještě tipoval, že přes tablety; přes mobil nakupuje méně lidí).

66 % z těch 17 % nakoupí jinak: osobně, přes PC nebo více kanály.

A co tedy dělají lidé na mobilních zařízeních, když hledají, ale nenakupují? Především porovnávají. Např. když je člověk v kamenném obchodě, je dvakrát větší pravděpodobnost, že bude něco hledat přes mobilní zařízení, než kdekoli jinde. Je to samozřejmé – chceme se podívat, zda to jinde není levnější.

Dále lidé hledají na mobilních zařízeních umístění a otevírací dobu firem nebo tam chtějí zavolat.

Máte-li např. nyní 0,5 % míru konverze z mobilních zařízení, neznamená to tedy, že po zavedení mobilní verze se výrazně zvýší. Ale měl by se vám zvýšit počet konverzí obecně. Jenom bude náročnější takovéto konverze vyhodnocovat v rámci multikanálového marketingu.

Nevytvoříte-li ale mobilní nebo responzivní webdesign, přijdete minimálně o 25 % obratu.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>