Kde jste: Hlavní stránkaPráce s minoritními vyhledávači a rozlišení vyhledávačů podle zemí

Práce s minoritními vyhledávači a rozlišení vyhledávačů podle zemí

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Vaši službu Google Analytics máte již plně nakonfigurovanou a dokážete analyzovat své cíle. Ale GA nemusí zaznamenat všechny vyhledávače - a navíc je automaticky nerozlišují podle zemí.

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Vytvořte si vlastní seznam rozpoznávaných vyhledávačů

Pokud vám již nestačí seznam vyhledávačů automaticky rozpoznávaných Google Analytics, můžete si zásahem do sledovacího kódu přidat nové vyhledávače. V současné době (srpen 2009) analytika identifikují více než 40 vyhledávačů. Jejich přehled vidíte níže.

AOL
About
Alice
Alltheweb
Alta Vista
Ask
Baidu
CNN
Clubinternet
Gigablast
Google
Sesam
Nostrum
Search.Ilse
Google.interia
Live
LookSmart
Lycos
MSN
Mama
Mamma
Najdi
Netscape
Netsprint
Onet
Ozu
MyNet
Pchome
Search
Seznam
Skukacz
Virgilio
Voila
Wp
Yahoo!
Yam
Yandex
Kvasir
Terra
ekolay

 

Tento seznam je pravidelně aktualizován a jsou do něj přidávány nové vyhledávače. Nestačí-li vám tento seznam, můžete si nastavit další. Vezměte však v potaz, zda se vám takovéto nastavení dalších vyhledávačů vyplatí, neboť zatím dostupné vyhledávače z analytik zaujímají často přes 95 % vyhledávání. Ostatní vyhledávače pak tvoří jen pár procent.

Pokud ale máte podezření, že k vám hodně lidí přichází např. přes Jyxo nebo nějaký jiný minoritní, lokální nebo vyhledávač, je vhodné jeho sledování nastavit.

Představte si, že chcete nakonfigurovat vyhledávání přes Jyxo. Začněte tím, že si nejprve na Jyxu něco vyhledáte a zjistíte v URL, jaký je pro Jyxo vyhledávací parametr. Poté do GATC kódu (Google Analytics Tracking Code) přidáte speciální funkci pageTracker._addOrganic(), jejímiž parametry jsou název rozpoznávaného vyhledávače a dotazový parametr. Takto můžete přidat, kolik chcete vyhledávačů, přičemž každý musí mít definovanou svoji funkci.

Přidání vyhledávačů do GATC.

Můžete rozlišovat vyhledávače dle oblastí

Řekněme, že váš e-shop pokrývá český i slovenský trh. Snadnou úpravou můžete navíc rozlišovat, zda k vám návštěvníci přišli z české nebo slovenské verze téhož vyhledávače. Pokud k vám nejvíce zákazníků chodí třeba z Centra, pak lze nastavit, aby se vám jako zdroj zobrazoval centrum.cz i centrum.sk zvlášť.

Pokud vás napadlo, že toto rozlišení opět provedete jako v předchozím příkladu pomocí funkce pageTracker._addOrganic() a do závorek jako vyhledávač uvedete centrum.cz, nebude vám služba Google Analytics v některých případech fungovat.

Při zadávání oblastních vyhledávačů totiž záleží na pořadí. Vámi nově definovaná varianta bude zařazena až na konec vyhledávačů, které jsou již v analytikách nastaveny. Pokud si tedy definujete vyhledávač, který ještě v seznamu analytik není, nic se nestane a lze tuto metodu použít. Problém nastane v případě, že chcete odlišit např. google.cz nebo jiný vyhledávač, který již v analytikách nastavený je. Standardní seznam vyhledávačů, jež je brán jako první (a teprve poté seznam vašich vyhledávačů), automaticky přiřadí každé doméně tvaru google.* název „google“.

Problém můžete vyřešit vymazáním původního seznamu vyhledávačů definovaných Google Analytics ze sledovacího kódu a následně nadefinovat vlastní seznam. Původní seznam vymažete zadáním funkce pageTracker._clearOrganic() a nový seznam nadefinujete stejným způsobem jako rozpoznávané vyhledávače.

Pokud se vám nechce definovat celý seznam znovu v kódu GATC, je vhodné tento seznam umístit do samostatného souboru s kódem JavaScriptu. Tento soubor si pojmenujete např. Moje_vyhledavace.js a umístíte ho do kořenového adresáře svého webhostingového účtu.

Jednoduše jej pak zavoláte přidáním řádku do sledovacího kódu <script src=“ Moje_vyhledavace.js“ type=“text/javascript“>. Seznam s vyhledávači si můžete stáhnout na adrese http://www.advanced-web-metrics.com/blog/ga-scripts/.

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci