Kde jste: Hlavní stránkaGoogle udělal ze Stanislava Grosse Velkého bratra

Google udělal ze Stanislava Grosse Velkého bratra

|

Správci webových stránek Úřadu vlády museli řešit žert na adresu Stanislava Grosse. Na premiérův oficiální životopis totiž směřovaly odkazy z vyhledávače Google po zadání hesla „Velký bratr“. I přes snahu webmasterů však vyhledávač na Grossovu stránku opět odkazuje.

Google patří mezi nejnavštěvovanější vyhledávače na světě. Odkaz na životopis premiéra Grosse po zadání spojení „Velký bratr“ se poprvé na jeho stránkách objevil na konci října.

Žert inspirovaný Orwellovým románem 1984 má podle týdeníku Nedělní svět na svědomí dvaadvacetiletý student pražské VŠE Jan Zubíček.

„Přišlo mi to vtipné. Nejsem nijak politicky činný, ale nejsem volič ČSSD a premiér mi je nesympatický,“ citoval list Zubíčka. Velký bratr je v Orwellově románu diktátorem v totalitním režimu, kde lidi sledují všudypřítomné kamery.

Student použil „google bombu“
Premiér Gross se tak stal prvním českým politikem, kterého zasáhla „google bomba“.

Její autor musí do různých webových stránek vložit několik zavádějících odkazů, které po zadání zvoleného výrazu (např. spojení „velký bratr“) směřují na určitou stránku.

Vyhledávač tyto odkazy najde, a podle jejich množství logicky usoudí, že stránka o velkém bratru skutečně pojednává.

„Vyhledávač samozřejmě bere v úvahu i samotný obsah stránky,“ říká Robert Němec jehož firma se specializuje na internetový marketing.

Dodává však, že zavádějící výraz, se kterým se odkaz spojil, v tomto případě převýšil samotný obsah stránek.

„Principem je také to, že odkazy jsou tvořeny na slova, která nikdo moc nevyhledává. Proto je google bomba tak jednoduchá,“ dodal.

Tyto žertovné odkazy vytvářejí nejčastěji takzvaní bloggeři – lidé, kteří si píší své internetové deníčky. Právě tyto jejich stránky mají ve vyhledávačích často vysokou hodnotu. Pokud se bloggeři spojí, snadno pak mohou „bombardovat Googlem“.

Stejný princip se využívá i pro komerční účely. Za to, že se internetová stránka firmy ocitne při vyhledávání na čelném místě, platí soukromé společnosti i statisíce.

Odkaz řešili v Úřadu vlády
Žertovný odkaz ve vyhledávači Google řešili i v Úřadu vlády. Správci oficiálních vládních stránek změnili adresu, pod kterou je zveřejněn životopis premiéra Grosse.

„Situaci jsme řešili standardním postupem, a to změnou URL dané stránky, jejím vymazáním z cache vyhledávače a úpravou seznamu stránek, které by automatický systém neměl indexovat,“ sdělil iDNES zástupce vedoucího Úřadu vlády Martin Turek.

Webmasteři tak změnili číslo, pod kterým je životopis uveřejněn. Dříve byl Gross pod číslem 2338 hned za bývalým premiérem Vladimírem Špidlou. Stránka s tímto číslem však už nelze zobrazit. Týden poté byl oficiální životopis pod číslem 6854.

Vládní webmasteři však na útok google bomby nevyzráli. I když se v průběhu minulého týdne odkaz na Grossův životopis v Googlu neobjevoval, od pondělí se po zadání výrazu „Velký bratr“ opět objevoval řádek s názvem „JUDr. Stanislav Gross“.

Webmasteři proto opět nelenili a Grossův životopis zařadili pod číslo 2339. Google si však ukládá podobu stránky pro případy jejich nedostupnosti, takže odkaz na archiv stále ukazuje stránky předsedy vlády.

Ondřej Tolar, iDnes

originál článku na iDnes

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu