Kde jste: Hlavní stránkaOsobní zkušenosti s time managementem

Osobní zkušenosti s time managementem

|

Pro prosincové číslo Pharmbusiness magazine sepsal Robert Němec, ředitel naší reklamní agentury, několik osobních poznámek týkajících se time managementu.

Nejsem odborník na time management. Věnuji se mu však každý den prakticky, protože mi pomáhá dosahovat snáze
mých cílů. Níže jsem sepsal několik stručných poznámek, které se vám mohou hodit.

Pro toho, kdo má zájem o další informace, doporučuji knihy, semináře a diáře společnosti FranklinCovey, která působí i v České republice.

Disciplína

Jedním z největších omylů v oblasti time managementu je domněnka, že se jedná o moderní vědu založenou na používání technik a pomůcek. Nikoliv.

Základem time managementu je vnitřní disciplína, stará jako lidstvo samo. Jestliže nebudete mít vnitřní disciplínu, pak vám všechny poučky a nástroje
time managementu budou takřka k ničemu. Pokud chcete řídit svůj čas a sami sebe, snažte se nejprve o vnitřní sebekázeň.

Poznámka pro rodiče: vychovávejte své děti k disciplíně (dnes se to totiž moc nenosí). Velmi jim ulehčíte život a budou snáze dosahovat svých cílů.

Nejdůležitější věci na první místo

Stále si uvědomujte, co je pro vás to nejdůležitější – nejprve z dlouhodobého hlediska, poté z krátkodobého. Nenechte se zviklat klienty, zaměstnanci, rodinou nebo dokonce vlastními slabostmi a nízkými přáními. Jedině pokud budete nejprve dělat ty nejdůležitější věci a teprve až pak, vše ostatní, dosáhnete skutečně hodnotných cílů.

Delegujte

Pracovní náplň mé asistentky je definována následovně: „Vše, co bych měl dělat já, ale není nezbytně nutné, abych to dělal“. Díky tomu, že jsem na ni přenesl značnou část své práce, se mohu soustředit na to, co je opravdu podstatné a co umím nejlépe – a kvůli čemu mě klienti vyhledávají a platí.

Stejně tak stále učím své kolegy a kolegyně všemu, co umím já, aby byli schopni samostatně vytvářet projekty, které budou stejně kvalitní, jako bych na nich pracoval osobně. Nejprve jim věnuji potřebný čas, aby ode mne pochytili všechny znalosti a schopnosti. Následně je nechám na projektech pracovat samostatně. Díky tomu mám pak dostatek času na ty skutečně nejdůležitější věci u jednotlivých projektů.

Čas jsou peníze

Bohužel to mnoho Čechů ještě neví a nepřepočítává čas na peníze. Když si spočítám náklady na jízdu do vzdáleného nákupního střediska (nemluvě o mé hodinové sazbě), pak mi vyjde, že je lacinější nakoupit v blízkém obchodě, který je třeba o něco dražší. Minulý týden si mně k sobě pozvala jedna firma, jejíž obrat se pohybuje v miliardách.

Protože sídlí osmdesát kilometrů od mé kanceláře, řekl jsem ji, že si za čas ztracený na cestě naúčtuji pět tisíc korun. Jaké bylo mé překvapení, když nakonec lidé z oné firmy, aby raději ušetřili, přijeli za mnou. Přitom oni mohli za tu dobu vydělat mnohem více!

Dávejte i vy najevo, že si svého času vážíte. To samé platí např. o bydlení. To moje je sice dražší, ale bydlím deset minut pěšky od kanceláře. Kdybych bydlel např. hodinu jízdy autem, pak bych ročně ztrácel při přepočtu na mou hodinovou sazbu neskutečné peníze. Podobně si raději objednám kvalitní večeři domů, než-li abych s ní ztrácel denně čas.

Naděje

Time management je náročný. Hodně náročný. Nikdo se jej nenaučil přes noc. Určitě v něm mnohokráte selžete. Já také selhávám. Důležité ale je se z každé porážky „otřepat“, nevzdat se, „povstat“ a bojovat dál. To platí především o disciplíně. Disciplinovanosti se budete učit léta. I když vám mnoho věcí opakovaně nepůjde, důležité je nikdy se nevzdat.

Robert Němec
Autor je ředitelem internetové
reklamní agentury RobertNemec.com
(www.robertnemec.com).

Stáhněte si originál článku Osobní zkušenosti s time managementem (PDF, 188 kB).

Původně vyšlo v prosincovém čísle časopisu Pharmbusiness magazine.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Osobní zkušenosti s time managementem, Robert Němec

Nejnovější články k tématu