Kde jste: Hlavní stránkaReklama za několik haléřů

Reklama za několik haléřů

|

Pro odborný magazín Trend Marketing připravil Radim Hasalík, marketingový a PR konzultant, článek o reklamě ve vyhledávačích a kontextové reklamě.

Nejčastěji používanou internetovou reklamou byly a dosud jsou grafické upoutávky, tedy bannery či česky reklamní proužky. První reklama se na českém internetu objevila před deseti lety na serveru Seznam.cz. Získat inzerenty však nebylo vůbec snadné.

Studie z roku 1998 s názvem Banner Blindness: Web Searchers Often Miss „Obvious“ Links prokázala, že si 75 % čtenářů webu nevšimne informace zobrazené v reklamním proužku.
Letos tyto informace potvrdil průzkum Nielsen Norman Group. Zjistil, že lidé cíleně hledají informace a velmi málo pozornosti věnují bannerům. Protože uživatelé internetu reklamní proužky nevnímají, vžil se termín „bannerová slepota“.

Podle statistik reklamní sítě BillBoard.cz, sdružující tisíce internetových serverů, se nyní průměrný click-through rate (počet kliknutí na reklamní proužky) pohybuje okolo 0,20-0,30 %. Znamená to, že se reklamní proužek zobrazí tisíckrát, přičemž na něj lidé kliknou průměrně jenom dva- až třikrát.

Reklamní bannery se přesto stále používají a firmám jde především o to, aby uživatel internetu dostal do povědomí jejich sdělení. Více se využívá interaktivity, kdy uživatel může do reklamního proužku přímo zasahovat a ovládat například jednoduchou hru. Počet kliknutí je důležitý pouze u kampaní, jejichž cílem je přivést návštěvníka na web.

Nejdříve byla reklama ve vyhledávačích

V roce 2000 se mohli uživatelé internetu setkat s reklamními proužky na fiktivní stolní vodu Sodor. Na serverech Seznam.cz, Mobil.cz, Neviditelný pes, Lupa.cz a webech vydavatelství Economia Online se zobrazilo v rámci kampaně více než 800 tisíc impresí. Lidé na tyto reklamní proužky příliš neklikali a click rate byl pouze 0,82 %. Před spuštěním a po ukončení kampaně zjišťovali autoři výzkumu, jak uživatelé internetu znají smyšlenou značku Sodor. Znalost značky se zvýšila o 1,39 % a náklady na oslovení unikátního uživatele vyšly na 15,80 Kč.

Když se na internetu v roce 1998 objevil nový vyhledávač Google, nabídl inzerentům čistě textovou reklamu ve výsledcích hledání. Reklama se zobrazuje podle toho, co přesně člověk hledá. Pokud chce uživatel například koupit digitální fotoaparát, může ho reklama ve výsledcích hledání zaujmout.

Zatímco u klasických reklamních proužků platí inzerent většinou za počet zobrazení desítky tisíc korun, reklama ve vyhledávačích je nesrovnatelně levnější. Inzerenti totiž platí pouze v okamžiku, kdy na jejich reklamu někdo klikne. Za jedno kliknutí na reklamu ve výsledcích hledání na Googlu zaplatí inzerent cenu od 0,25 haléřů (odtud označení pay-per-clik / PPC; platba za kliknutí).

Ukázalo se, že textové reklamy mohou být mnohem úspěšnější než ty grafické. Díky tomu investovaly firmy do textové reklamy v prvním pololetí roku 2005 podle výzkumů IAB a PwC celkem 58 % všech reklamních rozpočtů na webu. Podle společnosti NetRatings se od srpna 2005 do ledna 2006 zvýšil počet zobrazení PPC reklam v průměru o 16 %.

Kontextová reklama přichází

Na celém světě je přibližně 25 miliard webových stránek a jen tisíce vyhledávačů. Lidé přitom používají vyhledávače pouze k tomu, aby nalezli požadované informace, vyhledávač opustili a zobrazili si konkrétní webovou stránku. Tady se mohou setkat s reklamou, která se zobrazuje podle toho, co si návštěvník právě prohlíží.

Jestliže se obchodník rozhodne využít pro podporu svého podnikání kontextovou reklamu na internetu, stačí navštívit internetové stránky některého ze systémů kontextové reklamy. Při registraci získá inzerent vlastní virtuální konto. Obvykle je potřeba uhradit na bankovní účet provozovatele systému kontextové reklamy předem určenou částku, ze které se posléze čerpá. Cena za jedno kliknutí se pohybuje v řádu desetihaléřů nebo maximálně několika korun.

Pokud se v systému potkají dvě konkurenční firmy zobrazuje se více reklam, přičemž na prvním místě je obvykle inzerent, který zvolí vyšší cenu za proklik anebo na jeho reklamu lidé více klikají.

Inzerent si přitom vybírá slova, která se týkají jeho oboru podnikání. Poté svoji kampaň spustí a reklama se zobrazuje na vybraných internetových stránkách, jejichž provozovatelé uzavřeli smlouvu s některým ze systémů kontextové reklamy. Reklama se zobrazuje pouze na stránkách, které mají stejné téma, jako je zadané klíčové slovo.

Mezi textovou reklamou ve vyhledávačích a kontextovou reklamou je zásadní rozdíl. Ve vyhledávačích lidé hledají, proto také na tyto reklamy více klikají a častěji na cílových stránkách nakupují. Naopak kontextová reklama může být velice laciná. Přestože se na tuto reklamu tolik nekliká a lidé po kliknutí nakoupí většinou až za delší dobu, vychází díky ceně velice efektivně.

Původně vyšlo v červnovém čísle časopisu Trend Marketing.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail


Nejnovější články k tématu

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci