Kde jste: Hlavní stránkaSouboj dvou českých portálů začíná

Souboj dvou českých portálů začíná

|

Dva české portály Atlas.cz a Centrum.cz změnily svůj vzhled a zároveň představily nové strategie. Atlas.cz se chce stát dvojkou na českém trhu, a tak si povolal na pomoc dva velmi podivné spolumajitele autoservisu. Centrum.cz zabíjí psa Bobíka a v reklamní kampani hodlá oslovit cílovou skupinu lidí mladších třiceti let. Došlo k tomu v době, kdy vyhledávač Google konečně získal od doménového spekulanta českou doménu a začíná se hovořit o jeho aktivním vstupu na český internetový trh.

Nový vzhled těchto dvou portálů se velmi nápadně podobá Yahoo!, které používá podobné rozložení a funkce. Nešťastně zvolená modrá barva také nepřispívá k větší odlišnosti od konkurence a ještě více zdůrazňuje podobnost obou webů.
Jediným viditelným rozdílem tak zůstávají různě kvalitní online služby, značky a drobné detaily.

Centrum.cz jako jediné zatím nespustilo vlastní systém pro psaní internetového deníčku (blogu). Prý tuto službu nahrazuje nástroj s názvem Webík, který umožňuje lidem vytvořit si vlastní prostor na internetu. Bohužel výsledný výtvor není zcela přátelský k nejvíce handicapovaným uživatelům, a tím jsou roboti vyhledávačů. Z takto vytvořené „webové stránky“ nebude mít žádný užitek zřejmě ani nevidomý či uživatel se slabším počítačem. Seznam.cz přitom nedávno přesunul všechny své blogy na zvláštní doménu Sblog a osobní deníčky si mohou zakládat také uživatelé Atlasu.

Když se Atlas dohodl na spolupráci s firmou ICQ a výsledkem je česká verze tohoto populárního komunikačního programu, oznámil portál Centrum.cz svůj záměr poskytnout lidem možnost bezplatného telefonování přímo ze svých webových stránek pomocí Skype.
Podobná situace nastala také se službou vyhledávání v jízdních řádech, kterou postupně spustily oba portály.

Jedno ovšem zůstává stále stejné. Zatímco Seznam.cz využívá pro všechny své důležité projekty zvláštní internetové domény, jeho dva konkurenti přesměrovávají své služby pod hlavní název portálu. Umožňuje jim to současná metodika NetMonitoru. Atlas například narostl o více než 1 20 000 uživatelů (cookies) denně, a to jenom díky připojení již zmíněných jízdních řádů IDOS.

Proti tomuto kroku se na půdě Sdružení pro internetovou reklamu ohradilo Centrum.cz. V červenci a srpnu se tedy na krátkou dobu IDOS přestal do statistik Atlasu započítávat a následkem toho došlo k propadu návštěvnosti na původní hodnoty. Seznam.cz na šarvátky svých konkurentů zatím neodpověděl změnou vzhledu hlavní stránky nebo spuštěním dalších nových služeb. Pouze oznámil dosažení hranice dvou milionů uživatelů zajeden den.

Článek vyšel v odborném magazínu Strategie č. 44

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu