Kde jste: Hlavní stránkaSklik – reklama na Seznam.cz za pár haléřů

Sklik – reklama na Seznam.cz za pár haléřů

|

Český portál Seznam.cz spustil vlastní PPC reklamní systém Sklik. Zobrazuje reklamu ve výsledcích hledání a minimální cena za jedno kliknutí stojí inzerenty 0,20 haléřů. Systém vypadá podobně jako Google AdWords. V současné době běží  reklamní systém Sklik v testovacím režimu.

Zkratka PPC (pay-per-click) označuje platební model. Pokud je nějaký systém označen jako PPC, platí v něm inzerent jen v okamžiku, kdy někdo klikne na jeho reklamu. V tuto chvíli můžete pro PPC kampaně využívat reklamní systémy eTarget, bbKontext (bbText), AdContext, AdFox a nově také na Seznam.cz v rámci systému Sklik.

PPC se neobjevilo okamžitě. Dokonce ani Google neměl v nabídce tento druh platby za reklamu. Pod názvem Google AdWords až do února roku 2002 umožňoval platit pouze za zobrazení vybraných klíčových slov.

Od února přešel Google AdWords na nový platební model a umožnil inzerentům platit jen za kliknutí. Nejednalo se ovšem o nápad autorů Google. S tímto platebním modelem přišel jako první vyhledávač GoTo.com, který byl později přejmenován na Overture. Tuto společnost potom koupil vlastník vyhledávače Yahoo a v současnosti nabízí reklamu mimo jiné i na tomto portálu.

V roce 2002 se na českém trhu objevil první PPC systém s názvem eTarget. Reklamu jste mohli nejprve vidět jen ve výsledcích hledání. Dva roky po spuštění se nabídka systému eTarget rozšířila o reklamu v obsahu webových stránek. Roku 2004 spustila společnost Internet Billboard kontextovou reklamu pod názvem EdWards. Systém byl 1. února 2005 přejmenován na bbKontext a nabídnul zobrazování reklamy v rámci reklamní sítě Billboard.cz. Později bylo možné zobrazovat reklamu také na webových stránkách dalších serverů.

Centrum.cz spouští vlastní PPC

Květen roku 2005 byl ve znamení startu dalšího systému s názvem AdContext. V říjnu byl spuštěn AdFox portálu Centrum.cz a v srpnu se na český trh vydal nováček – PPC systém Efektiv. Autoři se však v současnosti chystají trh opustit a nabídnout na své doméně jinou službu. Ani spuštění AdFoxu nebylo pro Seznam.cz i Atlas.cz důvodem, aby klientům a inzerentům nabídli vlastní pay-per-click systém.

Zdrojem příjmů proto zůstaly přednostní výpisy ve výsledcích hledání, placené zápisy do katalogu a prodej klasické bannerové reklamy. Zápisy do katalogu mimochodem všechny portály konkurovaly Zlatým stránkám.

Zakladatel a majitel největšího českého portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič dlouho tvrdil, že o zavedení PPC modelu nehodlá uvažovat. Před dvěma měsíci však přijal nabídku na spolupráci s firmou Jyxo, která od října roku 2005 vyvojela vlastní pay-per-click systém. Podle Michala Illicha z Jyxo se na vývoji podílelo zhruba sedm lidí, přičemž dva z nich pracovali na plný úvazek. Nechtěl však sdělit, jaké byly náklady na vývoj služby Sklik.

Sklik zatím druhý nejlevnější

Cena 0,20 haléřů za klik řadí Sklik na druhé místo v pořadí nejlevnějších českých PPC systémů. I když nebyly celkové náklady na vývoj zveřejněny, je otázkou, kdy Seznam.cz očekává návratnost vložených peněz. „Investice se nám nemusí vrátit vůbec. Naším cílem je kromě zisku mít na stránkách vyhledávání kvalitní reklamy, které mohou uživatelům pomoci najít to, co hledají,“ říká Rita Gabrielová za Seznam.cz.

Sklik jako reklamní systém vyhledávače Seznam.cz až nápadně připomíná Google AdWords. „Původně jsme měli navržený jiný systém. Podstatná byla nabídka společnosti Jyxo, která již svůj systém vyvíjela a nabídla nám ho. V průběhu dalšího testování jsme zjistili, že téměř každá funkce, kterou se systém liší od AdWords, uživatele mate,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Seznam.cz.

Nový reklamní systém Sklik se poprvé objevil začátkem června. Testu se přitom zúčastnilo jen několik oslovených firem (například Mall.cz a obchod Megapixel). Na samotné doméně projektu se zobrazovala informace „Systém Sklik.cz prochází neveřejným testováním, zatím není možné se do něj přihlásit. Děkujeme za trpělivost.“ Firma testovala Sklik například na klíčová slova Škoda, blog, Kréta, dovolená a SEO. Dohledem nad vývojem byl pověřen Dušan Janovský, který v minulosti spolupracoval na Google AdWords a v Seznam.cz se podílel na vývoji fulltextového vyhledávání.

Reklama se v současné době zobrazuje pouze ve výsledcích hledání. Šéf Seznam.cz potvrdil, že firma zatím neplánuje rozšíření o kontextovou reklamu. „Na obsahu je nízká míra prokliku a vysoká míra fraudu (podvodných kliků). Navíc je tam téměř nulový konverzní poměr. Na obsahové servery se proto zatím vůbec nechystáme,“ prohlásil již dříve Ivo Lukačovič.

Click fraud (podvodné kliky) je vážný problém pro provozovatele reklamních systémů, které využívají jako platební model pay-per-click. Firma ClickFacts u jednoho svého klienta zjistila 35 procent podvodných kliknutí. Ty přitom inzerent řádně zaplatil. Reklamy v síti Yahoo měly dle ClickFact 17 procent podvodných kliků. Obě firmy nabídly poškozeným náhradu škody a vyčlenily celkem 90 milónů dolarů pro výplatu kompenzací. Statistiky prezentované firmou ClickFact považuje Dušan Janovský za nadsazená.

Provozovatel systému Sklik nesděluje všechna zabezpečení, která používá k odhalení podvodných kliků. Podle nápovědy je omezen počet kliknutí na jednu IP adresu. Každé kliknutí je zaznamenáno. Odkazy navíc chrání generovaný textový řetězec.

Reklamy Sklik ve výsledcích hledání

Sklik je zatím ve fázi veřejného testování. Reklamy se původně zobrazovaly až na druhé stránce ve výsledcích hledání. Později se přemístily na první stránku s výsledky hledání. Nicméně stále nelze hodnotit efektivitu Skliku. Reklamy se totiž mohou ještě přemístit na jinou pozici.

Návštěvníci klikají na reklamy podle toho, jak jsou kvalitní výsledky hledání. V případě, že uživatel nenajde v přirozených výsledcích odpověď na svůj dotaz, může ho zaujmout reklama systému Sklik. Jestliže reklama pomůže lidem vyřešit problém, může na ni kliknout.

Je nesporné, že úspěšnost reklam by mohla být vyšší v případě jiné pozice inzerátů. Uživatel si totiž může zvolit jiný odkaz ve výsledcích hledání a nemusí již klikat na reklamu. Firma KeyNote Systems zjišťovala, jak vnímá Google samotný uživatel. Celkem 50 uživatelů zaměřilo svoji pozornost na první tři odkazy z první straně výsledků hledání. Čtvrtá pozice byla viditelná jenom pro 85 % dotázaných. Odkazů na pátém místě si všimnulo pouze šedesát procent respondentů.

Průzkum nám také může napovědět, jak zřejmě vnímají reklamy systému Sklik samotní uživatelé. Viděli jsme, že velmi záleží na přirozených výsledcích vyhledávání. Rovněž je velmi důležité, kde je umístěna reklama. Inzeráty Google AdWords se zobrazují vedle přirozených výsledků hledání. Celkem devadesát procent respondentů vidělo první inzerát. Méně si již všimnuli reklamy na třetím místě, kterou spatřilo pouze padesát procent účastníků testu. Z obou statistik můžeme odvodit, že si uživatelé všímali a využívali převážně odkazy v horní části stránky. Podle mého názoru se uživatelé Seznamu chovají podobným způsobem.

Sklik a konkurence

Majitel systému Sklik zatím nechce využívat obchodní zástupce pro prodej klíčových slov. Neplánuje ani marketingovou podporu a reklamy v odborném tisku. „Náš obchodní model je zatím relativně nákladný, protože trh s PPC se v Česku teprve rozbíhá a mnozí klienti neznají jeho obchodní podmínky,“ uvádí Karol Veleba, vedoucí týmu AdFox. „Pokud bychom chtěli pouze přetahovat klienty AdFoxu, tak bychom ten projekt vůbec nerozjížděli. Ale jde skutečně o jinou kategorii služeb, AdFox a Sklik nelze srovnávat,“ prozrazuje strategii Seznam.cz Rita Gabrielová.

Majitel Seznam.cz již dříve prohlásil, že nepočítá s ohrožením původních příjmů. „Náš business se ‚zlatými stránkami‘ funguje dál a k tomu přidáváme nově i mapy. Neočekávám, že by tam byl významný výpadek,“ prohlásil Ivo Lukačovič.

Na základě zkušeností portálu Centrum.cz je možné odhadnout, že skutečně nedojde k zásadnímu přesunu zákazníků od bannerové reklamy k pay-per-clicku. „S tím, jak se bude rozšiřovat používání PPC systémů, budou růst i příjmy z nich. Současně také ale nepochybně porostou příjmy z dnes běžných nástrojů. Všechny se totiž navzájem doplňují a v souhrnu přinášejí klientům silnější efekt,“ upřesňuje Karol Veleba za AdFox.

Systém Sklik uvítal také eTarget: „Očekáváme, že i v Čechách to bude srovnatelné s vývojem v zahraničí, kde každý uživatel PPC využívá více systémů,“ prohlásil Marcel Vass, obchodní a marketingový ředitel eTargetu. „Uvidíme, s jakým prostorem bude systém pracovat, zda bude zaměřen čistě na vyhledávání, a nebo i na samotný kontext,“ naznačuje postoj společnosti provozující bbKontext její obchodní ředitel Tomáš Horák.

AdContext nový reklamní systém Sklik nijak nekomentoval. „Aktivity jiných podnikatelských subjektů veřejně nekomentujeme, nepovažuji to za slušné,“ říká Jiří Hlavenka z firmy Computer Press, která AdContext provozuje.

Vlastní PPC zatím neplánuje portál Atlas.cz. Petr Šnajdr z Atlasu prohlásil, že má tento český portál jiné priority. Google vstup Sklik na trh nijak veřejně nekomentovalo. Stále ovšem neumožňuje vkládat Google AdSense do webových stránek.

Článek byl zveřejněn na odborném serveru Lupa.cz pod názvem Sklik.cz – první dojmy.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu