Kde jste: Hlavní stránkaRobert Němec odpovídal pro Osobní finance na téma propagace firem na internetu

Robert Němec odpovídal pro Osobní finance na téma propagace firem na internetu

|

Ředitel internetové agentury RobertNemec.com, Robert Němec, odpovídal 12. ledna 2009 Romanu Müllerovi z časopisu Osobní finance na otázky týkající se propagace firem na internetu.

Roman Miller, Osobní finance: Jakým způsobem lze dát vědět o existenci internetových stránek (jak zajistit jejich návštěvnost)? Např. výměna bannerů, bannerová reklama na jiných webech, intextová reklama apod.

Robert Němec: Výměna bannerů dnes v podstatě nefunguje. Reklama na jiných webech za to ano. Musíte ale velmi přesně vybírat, jaké články a sekce čte vaše cílová skupina. Velmi důležité je také porovnat cenu a vyjednávat – cena za stejně kvalitní reklamu zaměřenou na stejnou cílovou skupinu, ale na jiném webu, se může lišit i desetinásobně. Bannerové kampaně se vyplatí, můžete-li investovat do jedné kampaně alespoň stovky tisíce korun a mít několik kampaní za rok.

Nejefektivnější se nám dlouhodobě ukazuje stále SEO (optimalizace pro vyhledávače) a placené PR články. Velmi dobré je také klasické online PR a PPC reklamy ve vyhledávačích, nikoli ale už na jiných webech (kontextová reklama). Ta funguje spíše jako podpora značky nebo je potřeba ji velmi přesně řídit.

Efektivní je také propojení webu s jiným typem reklamy nebo podpory prodeje, a to oběma směry.

Pro větší firmy se pak vyplatí přítomnost v sociálních sítích, jako jsou fóra, diskuze, komunitní weby nebo blogy.

RM: Jaké jsou orientační ceny zmíněných způsobů propagace internetových stránek (jak je cena stanovena)?

Němec: V cenách je naprostá džungle. Doporučuji postupovat od konce: zjistíte si, kolik můžete vynaložit na získání jednoho zákazníka. Následně si zjistíte, kolikátý každý návštěvník vašeho webu se stane vaším zákazníkem. Neplatíte-li za klik, musíte dále dopočítat, kolikátý každý uživatel, který vidí vaši reklamu, na ni klikne nebo se jinak dostane na váš web.

Takto zjistíte maximální cenu za jedno shlédnutí nebo kliknutí. Pro každý typ propagace a dokonce i podtyp bude cena jiná. Pokud je cena, kterou vám někdo nabízí, stejná nebo nižší, můžete nabídku akceptovat.

Nevíte-li některý z údajů, agentura vám dodá kvalifikované odhady z předchozích kampaní, které vedla.

RM: Jaké jsou výhody a omezení zmíněných způsobů propagace internetových stránek?

Němec: PPC reklama ve vyhledávačích je velmi rychlá na nasazení a kontrolu. Počáteční náklady jsou nízké. Zařídit ale, aby vynášela (tedy vytvoření a správa kampaní), dnes představuje více práce než optimalizace pro vyhledávače.

SEO je dlouhodobě nejefektivnější. Trvá ale dlouho, než-li se projeví a počáteční náklady jsou vysoké.

Klasická „bannerové“ reklama je výhodná, pokud můžete investovat kontinuálně a v řádech statisíců či výše. Musíte umět velmi dobře mediálně plánovat, vyjednávat a vytvářet efektivní reklamy.

Placené PR články jsou levné a rychlé, musíte ale umět napsat text, který přesvědčí.

Online PR je velmi efektivní, ale musíte vědět, jak pracovat s médii.

Přítomnost v sociálních sítích je efektivní pro budování dobrého jména, ale není zaměřená na prodej.

Kontextová reklama na webech se většinou nevyplatí, nebo je potřeba ji jemně řídit.

RM: Jak zajistit, aby se firemní prezentace (www stránka) dostala při vyhledávání co nejvýše (např. po zadání názvu společnosti, výrobku do vyhledávače apod.)?

Němec: Google říká, že hodnotí okolo 200 faktorů. Obecně a zjednodušeně ale platí následující: slovo, které uživatelé vyhledávají, by se mělo objevovat dostatečně v rámci celé stránky, včetně míst, které uživatel většinou nevidí.

Dále musí mít web velmi jasnou strukturu, ze které bude naprosto jasné, jakému tématu se web věnuje. Téma by mělo odpovídat tomu, co lidé vyhledávají. Velmi důležité je zajistit na web dostatek kvalitních zpětných odkazů. Google také hodnotí, kolik lidé na váš chodí, kolik času na něm stráví, jak prochází strukturu – jednoduše řečeno, zda se příjemně používá atd.

Obecně je chyba spustit kampaň a nemít jasný a přehledný web, který vede ke koupi nebo poptávce. Na kvalitních webech nakoupí 15 % až 30 % návštěvníků, podle poslední studie od Nielsena.

Celý článek si přečtete v časopise Osobní finance.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail


Nejnovější články k tématu

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci