Kde jste: Hlavní stránkaProfit: Živnosťák jsem vymohl v 17 letech

Profit: Živnosťák jsem vymohl v 17 letech

|

Týdeník Profit zveřejnil podnikatelský profil Roberta Němce. Zakladatel internetové reklamní agentury RobertNemec.com ve článku vzpomíná na své začátky.

Robert Němec zkoušel podnikat už za socialismu jako malý kluk. „V Karlových Varech, kde jsem bydlel, jsem prodával noviny a také kytky z babiččiny zahrady. Také jsem čistil boty lázeňským hostům,“ vypráví Němec. Po revoluci pracoval – stále ještě jako nezletilý – v reklamní agentuře, v cestovní kanceláři i ve stavební spořitelně.

Živnostenský list v šestnácti?

Potřeboval ale živnostenský list. „Původně jsem pracoval na maminčin. V zákoně jsem si ale našel formulaci, ze které vyplývalo, že soud může povolit získání živnosťáku i lidem mladším 18 let. Takže jsem vznesl požadavek na karlovarský okresní soud,“ říká Němec a s úsměvem popisuje, jak byl tribunál z netradičního požadavku v rozpacích: „Svolali k poradě kolegium, protože podobnou žádost nikdy neřešili. O vyjádření požádali dokonce mou tehdejší učitelku na gymnáziu. Na základě její pozitivní reference mi opravdu vydali osvědčení, které mě opravňovalo získat živnostenský list.“ Se získaným osvědčením ale nakonec na živnostenský úřad nešel. „Rozmyslel jsem si to. Řekl jsem si, že si ještě raději užiji mládí. Bylo mi tehdy teprve šestnáct nebo sedmnáct let,“ vzpomíná Němec.

Příchod na internet

Koncem devadesátých let se čerstvě plnoletý Němec začal stále více sbližovat s internetem. V rámci občanského sdružení ChristNet.cz začal provozovat stejnojmenný portál s křesťanskou tematikou. V roce 2001 pak založil internetovou reklamní agenturu, se kterou se personifikoval jak prostřednictvím názvu firmy, tak i webových stránek. Svorně se totiž jmenují RobertNemec.com. „Na začátku jsem měl v hotovosti tři tisíce korun. A k tomu notebook, nic víc,“ říká Němec.

Tehdy za ním přišel jeden obchodník, který Roberta Němce oslovil s nabídkou vybudovat společně internetový obchod. Později se každý z nich vydal vlastní cestou. Dnes má firma RobertNemec.com devět zaměstnanců a v referencích zakázky realizované pro velké společnosti.

Němcovi obchodní partneři jeho přístup oceňují. „Je příkladem, jak se má přistupovat ke klientům. Seriózně, ale s lidským přístupem. Občas možná volí nekonvenční cesty, což ale svědčí o jeho kreativitě,“ říká Michal Matula ze společnosti Internet BillBoard.

Jaké má s firmou plány? „Původně jsme se zaměřovali jen na web, teď chci, aby má firma fungovala jako univerzální marketingový poradce,“ uzavírá Němec.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu