Kde jste: Hlavní stránka5,2 milionů pro lifestylový portál s příchutí bulváru

5,2 milionů pro lifestylový portál s příchutí bulváru

|

Peprnet.cz, lifestylový server s příchutí bulváru, byl spuštěn letos v úterý 21. listopadu. Mohl to být jeden z mnoha webových magazínů, které se šťourají v soukromí českých hvězd, přináší skandální odhalení a často také neověřené informace. Pozornost by mu zřejmě věnovali pouze čtenáři bulvárních a lifestylových serverů.

Tvůrci tohoto portálu se ovšem rozhodli požádat stát o dotaci z prostředků vyčleněných na podporu rozvoje vysokorychlostního připojení k internetu. Když jejich žádost splnila formální požadavky, dostalo ji k posouzení čtrnáct členů odborná komise Fóra pro vysokorychlostní přístup k internetu.

Někteří členové Fóra vyjádřili k projektu své připomínky a navrhovali požadovaných 9 910 000 korun výrazně snížit, což nakonec Ministerstvo informatiky učinilo a přislíbilo provozovatelům portálu částku 7,5 milionu korun. Do hry se také vložila Evropská komise, která ministerstvu doporučila uvolnit pro projekt finanční prostředky v režimu podpory malého a středního podnikání. Tím došlo ke snížení dotace na 5,2 miliony korun.

Samotné schválení dotace vyvolalo mezi odbornou i laickou veřejností diskuse o smyslu dotace. Kritici nejčastěji poukazovali na skutečnost, že již jsou na českém internetu servery, které podobný obsah jako Peprnet.cz vytváří a není tedy nutné, aby vznikal podobný státem dotovaný projekt. Další negativní ohlasy se týkaly především samotných nákladů na vytvoření portálu a jeho provoz. Někteří odborníci označili plánované investice za nadhodnocené. Projekt rovněž obdržel v anketě Křišťálová Lupa 2006 anticenu.

Tomáš Kapler, bývalý člen broadbandového fóra, připomenul skutečnost, že některé jednomyslně doporučené projekty ministerstvo naopak zamítlo. Podobný názor zastává i další nejmenovaný zdroj, který navíc připomíná zrušení Fóra v okamžiku, kdy členové této poradní komise údajně vyslovili nesouhlas s konečným výběrem projektů ze strany Ministerstva informatiky.

Tvůrci projektu, firma Peprnet, s. r. o., mohou být spokojeni. Pokud si jejich webový magazín přečte 300 000 návštěvníků, spolupracovat s nimi bude minimálně patnáct celebrit a projekt podpoří pět partnerů z řad médií, nebude přidělená dotace zřejmě krácena. Negativní články o tomto portále jsou svým způsobem také reklamou. Lidé se půjdou na webový magazín podívat, aby zjistili, zda mají kritici pravdu a možná se stanou pravidelnými návštěvníky. Po určité době vášně i diskuse odezní a jestliže budou tvůrci dostatečně šikovní, bude jim jejich portál vydělávat peníze. V opačném případě skončí Peprnet na pohřebišti neúspěšných webů a jako vzpomínka na jednu velmi spornou státní dotaci.

Komentář vyšel v časopisu Strategie 51/2006

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu