Kde jste: Hlavní stránkaTak trochu bulvární dotace

Tak trochu bulvární dotace

|

Český stát se rozhodl podporovat vysokorychlostní připojení k Internetu. Vláda tedy pověřila Ministerstvo informatiky, které ve spolupráci se členy broadbandového fóra vybralo z přihlášených projektů kandidáty pro udělení dotace. Jeden z vybraných projektů byl také lifestylový portál s názvem Peprnet.cz.

Ministerstvo informatiky vyhlásilo dotace na podporu vysokorychlostního internetu. Z výnosů za prodej Českého Telecomu byla vyčleněna částka 200 milionů korun. Podle různých vyjádření členů broadbandového fóra bylo v kategorii „Marketing, osvěta, podpora“ velmi málo kvalitních projektů. Jeden z nich předložila firma Peprnet.cz, s. r. o., která představila svůj záměr vybudovat lifestylový server Peprnet.cz. Mezi vlastníky této společnosti objevíte mediálně známá jména Slávka Boury a Markéty Majerové, kteří dříve působili jako moderátoři například v televizi Nova, rádiu Nová Alfa a Kiss 98.

Jednotlivé projekty hodnotilo čtrnáct členů z Fóra pro vysokorychlostní přístup k internetu. Hodnocení bylo dvoukolové, přičemž někteří členové nedoporučili dotaci pro Peprnet přidělit. Přesto se projekt úspěšně dostal do druhého kola a Fórum dotaci nakonec doporučilo. Žadatelé o dotaci chtěli od státu získat 9 910 000 korun, ale Ministerstvo informatiky jim přislíbilo „jen“ 7,5 milionu korun.

Samotný předpokládaný rozpočet projektu stojí za pozornost, protože například vývoj portálu odhadli tvůrci Peprnetu na 5,3 miliony korun. Jednotlivé položky však Slávek Boura dříve nechtěl komentovat s tím, že probíhá výběrové řízení na generálního dodavatele technického řešení. Firma do projektu již investovala údajně dva miliony korun. Také údajně vedla jednání s dalšími investory a po udělení státní dotace tato jednání zastavila. Dotaci nad povolený limit musela ještě schválit Evropská komise. Její stanovisko mělo být známo koncem června letošního roku. Tvůrci projektu nakonec získali od státu dotaci ve výši 5,2 milionů korun.

Kritici z řad konkurence vyčítají portálu Peprnet.cz vysoké náklady. Ředitel vydavatelství Stratosféra Daniel Šturm se pozastavil nad částkou půl milionu, kterou tvůrci projektu plánují pro marketing. Státní dotace je podle něj nesmyslná a srovnatelná s finanční podporou státu při výstavbě dalšího hypermarketu. Vydavatelství dodává obsah bulvárnímu webu Super.cz, přičemž náklady na vybudování technického zázemí pro tento web byly, podle tiskové mluvčí Rity Gabrielové ze Seznam.cz, méně než jeden milion korun.

Manažer internetových projektů Petr Bednář z vydavatelství Ringier se domnívá, že projekt Peprnet.cz nenabízí nic nového. Odhadované částky v rozpočtu považuje za nadhodnocené. Ve svém vyjádření uvádí, že Blesk.cz byl vybudován s mnohem menší investicí.

Stejný názor zastává i Marek Antoš, ředitel společnosti Internet Info, která provozuje pět obsahových internetových portálů. Podle něj by byla i jedna koruna investovaná do vybudování portálu jako je Peprnet.cz příliš. Komerční poskytovatelé obsahu prý podle Antoše podporu nepotřebují a pokud ano, bylo by vhodnější podporovat jinou cílovou skupinu než čtenáře lifestylových portálů. Ostře sledovaný Peprnet.cz byl nedávno spuštěn. Věřím, že bude již nyní Slávek Boura sdílnější a prozradí, jak a k čemu konkrétně využili peníze získané od státu.

Komentář vyšel na webu Česká média

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu