Kde jste: Hlavní stránkaRobert Němec obhajuje hodinové sazby

Robert Němec obhajuje hodinové sazby

|

Robert Němec v posledním zářijovém čísle časopisu MarketingSalesMedia obhajuje účtování prací agentur pro klienty prostřednictvím hodinových sazeb.

„Jak vypadá ziskovost u všech firem, které prodávají lidskou práci?“ ptá se Němec v úvodu svého komentáře.

Zaměstnanec si nějak váží svého času, tedy svého života (sic!). Řekněme, že je ochoten vyměnit 168 hodin práce měsíčně za 50 000 Kč.

Agentura má ostatní náklady 150 000 Kč. Dokážete-li za toho člověka vyfakturovat více jak 200 000 Kč měsíčně, jste v zisku. Jsou-li příjmy na onoho zaměstnance dlouhodobě v minusu, je potřeba se s ním rozloučit.

Pokud jste někde viděli zaměstnance, který chce, aby mu plat lítal nahoru a dolů podle toho, na jak cool zakázce pracuje, jak se zrovna nudí a jak se mu spolupracuje s klientem, tak jej prosím pošlete do zoo, ať se na něj můžeme jít všichni podívat.

Protože zaměstnanci prodávají agentuře svůj čas, přeprodává ona jejich čas dál. Je to dokonalý systém? Ani omylem! Jednou totiž vymyslíte slogan „Just do it“ za 5 minut a jindy vám předmět e-mailu trvá dvě hodiny.

Ale v průměru by měla být velmi silná korelace mezi platem, hodinovou sazbou a hodnotou pro klienta. Pokud ne, je třeba to upravit.

Samozřejmě že můžete v agenturním byznysu používat fixní, výkonnostní nebo value based model. Jenže pak si musí agentura hlídat interní efektivitu ještě více, nebo mít ohromné marže. Jinak začne prodělávat. Proto jsou tyto modely pro klienta nevýhodné.

Přes hodinovku, je-li dobře nastavena, by klient získal mnohem větší hodnotu. Ne vždy, ale v průměru ano.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


nemec-msm-obhajoba-hodinove-sazby

Nejnovější články k tématu