Kde jste: Hlavní stránkaNenechte se vydírat Heurekou, píše Němec v MSM

Nenechte se vydírat Heurekou, píše Němec v MSM

|

Alza se rozhodla opustit cenový srovnávač Heureka, protože se prý bojí o jeho nezávislost. Možná je to ale i z jiných důvodů. Robert Němec v komentáři pro tištěné vydání MarketingSalesMedia píše, co se za odchodem Alzy může skrývat.

Cílem marketingu by mělo být, abyste žádný marketing nepotřebovali. Budujte si brand, naučte lidi chodit přímo na váš web nebo prodejny a kupovat váš výrobek. Jinak budete muset investovat do PPC, SEO, zbožových srovnávačů a reklamy – a neustále tak platit někomu jinému.

Využijte k marketingu raději vlastní kanály. Když jako Alza vlastníte cookies a emailové adresy čtyř milionů uživatelů, snadno je oslovíte napřímo, mnohonásobně levněji a adresněji.

Alza dokonce spustila web Bez Heureky, na kterém vysvětluje důvody k odchodu a radí dalším eshopům, jak se bez Heureky obejít.

Příkladu Alzy už následovaly další eshopy. V komentáři pro Marketing&Media vysvětluje Soňa Fialková, majitelka eshopu s krmivem pro zvířata Spokojený pes, své důvody. Heureka podle ní už není nezávislý srovnávač a nechce mu posílat svá data.

Navíc tvrdí, že by cenové srovnávače neměly tvořit základ marketingu žádného eshopu. Zákazníci, kteří se při koupi rozhodují primárně podle ceny lišící se často jen o jednotky korun, nejsou totiž příliš loajální.

Petr Soukup na svém blogu o eshopech zmiňuje další důvody, proč na Heurece nebýt. Množství dat z eshopů, které Heureka získává, může potenciálně sdílet s eshopy v rámci holdingu a má často větší přehled o prodejích než eshopy samy. Druhým důvodem je, že Heureka krade data, která jí nikdo neposkytl.

Výkonný ředitel Heureky Tomáš Braverman však v tištěném vydání Marketing&Media oponuje, že Heureka musí být nezávislá už ze své podstaty a jakékoliv zneužívání dat by bylo krátkozraké, kontraproduktivní a v konečném důsledku likvidační. Připravují prý další kroky, aby trhu vyslali jasný signál, že to s nezávislostí a ochranou dat myslí vážně.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


marketingsalesmedia heureka alza

Nejnovější články k tématu