Kde jste: Hlavní stránkaRobert Němec v Deníku: Kofola i Pribináček? Proč táhnou výrobky z dob socialismu

Robert Němec v Deníku: Kofola i Pribináček? Proč táhnou výrobky z dob socialismu

|

Proč Češi nostalgicky kupují staré výrobky nebo sledují socialistické seriály?

Proč se tak děje? Pro celostátní vydání Deníku to z marketingového pohledu okomentoval Robert Němec, ředitel agentury RobertNemec.com.

Přestože sociologické výzkumy dokládají, že by se většina Čechů před revoluci vrátit nechtěla, lidé nostalgicky kupují výrobky dobře známé z předlistopadové éry.

Na vlně obliby retra se svezlo hned několik značek, které si nevybírají jen ti, kteří na ně byli zvyklí za svého mládí, ale i mladá generace, která vládu komunistů nezažila. Mezi značkami, které stále u táhnou je nejen Kofola, Pribináček, nanuk Míša nebo Čtyřlístek.

Získat si důvěru zabere každé značce roky, takže ty zavedené to mají vždy lepší než nové, řekl Deníku Robert Němec, jehož marketingová agentury pracovala pro takové klienty – jako DATART, Student Agency, CZC.cz a mnoho dalších.

„Retro ale neznamená zaručený úspěch. Kolům Favorit se návrat nepovedl, Jawa je jedním z mnoha výrobců, Tatra a Avia se potácí, Liaz zkrachoval a Eta zažívá každou chvíli turbulence a nedá se říci, že by zrovna šlapala na paty světovým značkám.“

Podle autorky článku tento retro trend se neděje se tak jen u nás, ale ve všech postkomunistických zemích. Sociologové a historici hovoří o tzv. ostalgii, tedy nostalgii po Východu, který se německy řekne Ost.

Zajímá vás, jak pomáháme klientům vydělávat peníze? Přečtěte si některou z našich případových studií.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu