Kde jste: Hlavní stránkaJak skloubit péči o 9 vlastních dětí a řízení firmy

Jak skloubit péči o 9 vlastních dětí a řízení firmy

Vydáno v blogu Podnikání

Když Helena Morrisseyová ve svých 35 letech nastupovala na místo CEO investičního fondu Newton Investment Management, spravoval tento investiční fond aktiva ve výši 23 miliard liber. Když po 15 letech, minulý rok, odstoupila, byla již aktiva fondu na 50 miliardách liber.

Pracující maminky

Že žena šéfuje 400 zaměstnancům a spravuje majetek ve výši 150 % státního rozpočtu ČR by nebylo zas tak divné. I když je pravda, že finance ve Velké Británii jsou hodně mužská záležitost. Ještě v roce 2012 tvořily ženy jenom 12,5 % členů představenstev všech veřejně obchodovatelných firem. A jenom 7 % manažerů retaillových fondů ve Velké Británii tvořily v roce 2014 ženy.

Co je ale naprosto mimořádné, je, že Helena Morrisseyová stihla během své kariéry porodit a vychovat devět dětí.

“Vím, že nepotřebuji velkou komfortní zónu,” prohlásila pro deník Telegraph.

Vstává vždy v pět ráno. Nejprve hodinu uklízí po bytě, od šesti se připravuje na den a vyřizuje emaily. Následně všem dětem připraví snídani. Do práce v Londýně jezdí metrem. Cesta jí trvá 20 minut a nejpozději v 7:45 je v práci. Někdy ale rozváží děti do škol a pak je v práci až v 8:15.

K obědu si dává sandwich a několikrát týdně po práci chodí na pilates. Každý den je doma v šest večer. Manžel připraví večeři. Celá rodina spolu večeří a pak se rodina dívá na seriály a čte si pohádky. Jako ředitelka investičního fondu ještě večer řeší burzu v New Yorku. Kromě řešení newyorské burzy ještě večer žehlí.

Do postele chodí v deset večer.

Když popisuje svoji denní rutinu, říká, že zahrnuje prezentace klientům, transatlantické telekonference, cesty na školní představení, noční přeskoky do Bostonu, roztřiďování sportovního náčiní, praní prádla a vyzvedávání dětí.

Její děti si ji chválí.

Po čtvrtém dítěti si s manželem řekli, že manžel, finanční žurnalista, zůstane doma. Její manžel se stal buddhistickým knězem (ale doma).

S dětmi tráví čas v tom, v čem jsou nejlepší. Tedy, když je dítě skvělé ve zpěvu, chce být na akcích, kde zpívá a slyšet jej zpívat i doma. Říká, že musí být velmi selektivní v tom, co s kterým dítětem řeší. Je to většinou to, v čem onomu dítěti nejvíce prospěje. “Občas cítím, že někde chybím (na těch “nedůležitých” věcech), ale musíte vědět, pro co jste se rozhodli.”

Říká, že je důležitý přesný harmonogram. Vyzvedává děti ze školy. “Musím plánovat všechno dopředu. Na tabuli si každý den sepíšeme, co se ten den děje.” Ne vždycky všechno vyjde, ale jak říká, musíte se snažit.

Řídit 400 zaměstnanců a 10 členou domácnost je podle ní obdobné. “Plánujete do budoucnosti a děláte to nejlepší pro přítomnost.”

Víkendy tráví s rodinou v rodinném domě na venkově. V sobotu také peče dorty.

Nakupuje online. Stanovuje si maximální počet emailů, které denně pošle. Nemají a nikdy neměli žádné služebnictvo. Mají jednu paní na hlídaní, která k ni dochází. Děti po sobě dědí oblečení.

První dítě měla ve věku 25 let, poslední ve věku 42 let. Od 35 do 50 byla nepřetržitě CEO fondu Newton Investment Management. V Newtonu pracovala od svých 28 let.

Když nastupovala na pozici CEO, měla “teprve” pět dětí. Během mateřské řídila firmu hlavně po telefonu a emailu. Ale když třeba jeden manažer rezignoval, musela do práci s pětidenním dítětem.

Vystudovala filozofii (sic!) a následně nastoupila do investiční firmy Schroders. Když jí nechtěli povýšit, protože se báli, že by to s dítětem nezvládla, přestoupila k Newtonu.

Vypadá vždy krásně a “dívče”, a to i když už oslavila 50 let.

Dokáže se zbavit toho, co jí zatěžuje. Založila například úspěšnou organizaci Club 30%, která propaguje větší podíl žen v představenstvech. Když Club 30 % začínal, byl podíl žen v představenstvech 12,5 %. V roce 2015 to ale bylo již 26 %. Když ale paní Morrisseyová zjistila, že výnosy jejího fondu klesají, předala vedení Club 30 jiným, aby se mohla soustředit na svou práci.

Kromě toho je finanční ředitelkou jedné nadace a předsedkyní Královské akademie umění. Dále byla předsedkyní Investment Association, která sdružuje fondy obhospodařující 5,5 bilionů liber.

Její heslo je “Skočte dříve, než-li se rozhlédnete.” Přílišné rozvažování vás zbaví odvahy (a to i v případě dětí).

A navíc po té, co se rozmyslíte, už může být podle Heleny Morrisseyové pozdě. V byznysu i s dětmi.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>