Kde jste: Hlavní stránkaJak poznat, že je váš web penalizován – II. díl

Jak poznat, že je váš web penalizován – II. díl

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Sedm dalších příznaků, podle kterých poznat penalizaci, a čtyři případy, které jako penalizace vypadají, ale penalizací nejsou.

penalizace

V prvním díle o tom, jak poznat penalizaci a ban, jsme si vysvětlili, jaký je rozdíl mezi penalizací a banem a jak jaké jsou první tři symptomy toho, že byl váš web penalizován. Dnes se podíváme na další.

Obsah

  1. 4. příznak penalizace: Propad PageRanku
  2. Dalších šest možností, jak poznat (zjistit) penalizaci
  3. Čtyři případy, které vypadají jako penalizace, ale nejsou to penalizace
  4. Vy víte, kde je problém
  5. I když je příčina odstraněna, penalizace většinou přetrvává
  6. Shrnutí

Ban od Seznamu

4. příznak penalizace: Propad PageRanku

Poznámka: Google Toolbar PageRank se už od 6. prosince 2013 neaktualizuje, tento bod pro detekci penalizace tedy již nelze použít.

Google v poslední době za prodej zpětných odkazů banuje (protože je to vážný prohřešek) a za nákup penalizuje. Někdy ale jenom sníží váhu nebo viditelný stupeň (to není stejné!) PageRanku.

Motivace má být tato:

Vtipné je, že Google občas sníží GTPR, tedy to, co je viditelné v liště, ale nesníží skutečný PageRank (ten nikdo mimo Google nevidí). To právě proto, že tento druh penalizace má snížit možnost prodávat zpětné odkazy (viz příklad z Česka).

Pokud vás postihl propad PageRanku a zároveň pracujete na získávání zpětných odkazů, pravděpodobně se jedná o penalizaci. Pokud došlo k propadu o dva a více stupňů, je to téměř jisté.

Dalších šest možností, jak poznat (zjistit) penalizaci

5. Vezměte si nějaký unikátní text z vašeho webu – alespoň dvě věty. Tento text zadejte do vyhledávače. Je-li text na vašem webu alespoň několik dní a nemáte-li problémy s indexací ani technické problémy a tento text neobjevíte na prvním místě (ba dokonce ani na první stránce) postihla vás penalizace nebo máte problém s kvalitou zpětných odkazů.

6. Jinou možností, jak rozpoznat penalizaci, je sledovat blogy vyhledávačů (např. Google Webmaster Central Blog, blog Matta Cuttse nebo Blog fulltextového týmu Seznamu), kde se aktualizace a penalizace oznamují. Jak si ale ukážeme dále, problém je, že pro Česko je Google neoznamuje.

7. A Seznam má jednu vychytávku: můžete se zeptat jeho podpory, zda nemá váš web nějakou mírnou penalizaci, penalizaci nebo ban.

8. Jiným příkladem je tzv. mírná penalizace. Ta se provádí ručně. Na brandový výraz jste dohledatelní, ale na další nikoli.

9. Velmi nepříjemná penalizace nebo ban je postihnutí webového prostoru. Váš web může být např. v pořádku, ale výrazně odkazově propojen s jiným webem, který pravidla porušuje. Vyhledávač se může obávat, že onen „jiný web“ je cosi jako doorway, ať už pro přinášení návštěvnosti nebo link juice.

Váš web je tedy v pořádku, ale web, na který odkazujete nebo který je s vámi jinak významně propojen, porušuje pravidla vyhledávačů pro webmastery.

10. Další možností je zadání příkazu site:nazevvasehowebu.cz do vyhledávače. Nezobrazí-li se vám vůbec nic, je možné, že jste dostali ban na celý web. Zobrazí-li se vám jenom některé stránky, dostali jste ban na některé stránky, nebo vyhledávač odmítl některé stránky crawlovat.

Nicméně v takovém případě mohly nastat ještě i další možnosti:

  • váš web může být příliš mladý (takže jej vyhledávač ještě neindexoval),
  • máte málo nebo slabé zpětné odkazy (takže vyhledávač ještě stránky nenašel vůbec nebo nevidí smysl je indexovat),
  • máte chyby v robots.txt (viz níže),
  • váš server opakovaně oznamuje chybu (takže vyhledávač odstraní z výsledků vyhledávání (SERP), protože v nich nechce mít nedostupné stránky),
  • máte špatně nastavenou znakovou sadu (i když to dnes dokáží vyhledávače většinou zvládnout),
  • hledáte web, který je přesměrovaný nebo na se na daném webu neustále mění URL (např. přidávání
    sessionID s nestandardním pojmenováním i za URL hlavní stránky).

Bany se ale objevují velmi zřídka, takže spíše hledejte technickou příčinu.

Čtyři případy, které vypadají jako penalizace, ale nejsou to penalizace

Existují čtyři případy, které se mohou jevit jako penalizace, ale o penalizaci se nejedná.

1. Změna algoritmu

Uvažme následující hypotetický případ: Web má deset odkazů z deseti webů. Tyto weby, ze kterých se na vás odkazuje, nejsou tematicky relevantní k vašemu webu. Vyhledávač to ale dosud nebyl schopen rozpoznat. Díky tomu jste měli první místa ve vyhledávačích.

Vyhledávač ale nyní provedl změnu algoritmu (update, „dance“) a je nyní schopen rozpoznat tematičnost webů. Vaši konkurenti mají sice méně odkazů, ale jsou více tematické. Díky tomu se posunuli na vyšší místa a vy jste se propadli.

Tedy: to, že jste se propadli ve výsledcích vyhledávání, nemusí znamenat, že jste něco udělali špatně. Může to znamenat také jenom to, že vyhledávač vylepšil své vyhledávací algoritmy.

Obdobný příklad nastává, když vyhledávač začne měnit určitý druh měření pro určitý prostor. Řekněme, že se váš web zaměřuje na finance. Vyhledávač zatím nepočítal pro finanční weby odkazy z Twitteru, protože lidé z česky psaných tweetů málo odkazovali na finanční weby a tyto odkazy tedy nebyly dostatečněreprezentativní. Zatím počítal odkazy z tweetů jenom na weby z oblasti IT a marketingu.

Jakmile ale začne započítávat i tweety i pro finanční weby, může to zamíchat výsledky vyhledávání. Po půl roce pak můžete vidět další otřes – to když Twitter zakáže Googlu indexovat svůj obsah (to se skutečně stalo v minulém roce).

Už hodně na pomezí je pak nastavení filtrů ze strany Googlu. Třeba může začít měnit výsledky vyhledávání podle městských čtvrtí nebo stáří uživatele…

V takovémto případě musíte kontinuálně sledovat pozice svých konkurentů (jakkoli je toto měření nepřesné), abyste věděli, zda se jedná o změnu algoritmu, nebo o něco, co postihlo jenom vás.

Příkladem takovéhoto updatu je změna, kdy Google začal brát v potaz obsah, který uživatel uvidí jako první. Ze dvou nejznámějších penalizací Googlu v roce 2012, penalizace Google Panda, není v podstatě penalizace, ale jenom vylepšení algoritmu. Naproti tomu penalizace Google Penguin je skutečná penalizace.

Google za rok změní svůj algoritmus více jak 500x a v poslední době všechny změny oznamuje. Takže si můžete přečíst např. 86 změn za červen a červenec.

Další verze penalizace

Když už jsme u Google Panda a Google Penguin: Google vypouští další a další verze těchto penalizací/aktualizací. SEOmoz je sleduje pro anglicky hovořící trh (Google je většinou ostatně oznamuje). Matt Cutts mi ale osobně potvrdil, že pro lokální trhy pak aktualizace a penalizace mohou a skutečně vychází v jiných termínech.

Není to tedy tak, že byste se mohli podívat na jeden termín a říci si: „Penalizace mě nepostihla, nemusím se ničeho bát.“ Nikdy nevíte, kdy vyjde aktualizace penalizace nebo aktualizace aktualizace :-), navíc pro češtinu.

Navíc na konferenci SES Matt Cutts prohlásil, že mnozí si přejí novou verzi Pandy (aktuálně má verzi 3.9.1) a hlavně Penguina. Matt Cutts si tím ale není příliš jistý, protože nové verze budou drastické.

Opět zkušenost z naší internetové reklamní agentury – řešili jsme drastickou penalizaci, která nastala až rok a půl po zakoupení zpětných odkazů.

Pro Seznam sledujte jeho blog.

2. Vyhledávači se nechce váš web crawlovat

Jiný případ, který naše agentura RobertNemec.com několikrát řešila, je, když je web příliš velký a robotu vyhledávače (crawleru) se nechce procházet celý váš web. Proto indexuje jenom jeho část. Díky tomu se ve vyhledávačích objevuje méně stránek, což vede k poklesu návštěvnosti. Nebo nasadíte 10 000 nových stránek a čekáte, co se stane – a ono se neděje nic.

Zde je vhodné prozkoumat log soubor, jak vyhledávač crawluje váš web (pomocí log souboru – použijte grep – nemyslím samozřejmě ovoce :-)), případně nasadit CrawlTrack.

Dále prozkoumejte odkazový profil, např. za pomoci Majestic SEO nebo SEOmozu. Pokud většina odkazů vede jenom na několik málo stránek a váš web jich má tisíce nebo více, je jasné, že se vyhledávači nechce procházet váš web. Protože web, který má příliš mnoho stránek a příliš málo odkazů, je podezřelý. Ono totiž crawlování stojí vyhledávače nemalé peníze a proč
by měly indexovat váš zbytečný obsah, vytvořený jenom pro vyhledávače?

Jinak řečeno: aby crawler měl chuť indexovat váš rozsáhlý web, musí externí odkazy mířit i na mnoho a mnoho podstránek. Čím více máte stránek, tím více potřebujete odkazů na podstránky.

3. Anomálie data centra

Google distribuuje své výsledky vyhledávání pomocí mnoha data center po celém světě. Je možno, že nějaké data centrum nezreplikovalo svoji databázi správně, něco se v něm testuje, obsahuje chybu atd. Řešením je vyzkoušet několik různých data center, zda se se nejedná jenom o anomálii data centra, která bude brzy opravena.

(Nástroje na kontrolu data center se mění, jak se mění data centra na Googlu a jejich IP adresy. Protože neznám žádné 100% spolehlivé, na žádné neodkáži.
Hledejte na Googlu výraz
<a
href=“https://www.google.com/search?q=google+data+center+locations&aq=1&oq=google+datacenter&sugexp=chrome,mod=5&sourceid=chrome&ie=UTF-8#hl=en&sclient=psy-ab&q=google+data+centers+check+tool&oq=google+data+centers+check+tool&gs_l=serp.3..33i29.229469.232345.2.232895.5.5.0.0.0.0.721.2006.5-1j2.3.0.les%3Beqn%2Cfixedpos%3Dfalse%2Cboost_normal%3D40%2Cboost_high%3D40%2Ccconf%3D1-0%2Cmin_length%“>
Google data centers check tool.)

Seznam má dvě serverovny, ale bohužel neznám způsob, jak testovat jedno nebo druhé data centrum.

4. Technické chyby na vašem webu

Už jsme řešili „penalizace“, kdy jsme na konci přišli na to, že web má zakázáno indexování v robots.txt. Jiný příklad byl, když jsme zjistili, že klient si dal jako no-follow všechny interní odkazy…

Podobných technických problémů, které sníží vaše pozice ve vyhledávačích, může být mnoho:

  • zpomalení webu (velmi důležité, zdůraznil Matt Cutts z Googlu na konferenci SES v San Franciscu),
  • změna struktury webu,
  • přesměrování URL,
  • webserver není příliš dostupný, často „padá“. Místo kódu 200 vrací 500 nebo jiný z řady 50x, který se vyhledávači nelíbí (můžete např. krátkodobě použít 503, ale bude-li server hlásit 503 pokaždé, když tam přijde robot, asi z toho nebude robot „příliš nadšený“),
  • chybná znaková sada,
  • neustálé změny URL, včetně toho, že přidáváte nestandardní sessionID, a to i na hlavní stránce,
  • problémy s (ne)používáním rel=“canonical“ – Bruce Clay mi tvrdil, že 90 % nastavení je rel=“canonical“ je špatně,
  • problémy s crawlováním webu,
  • zákaz indexace nebo špatná konfigurace robots.txt – velmi, velmi častá!

Za více než deset let, co se v SEO pohybuji, mohu říci, že technické problémy způsobují v SEO více komplikací, než byste si mysleli. Velmi často řešíme SEO, abychom následně zjistili, že je potřeba vyřešit něco technického.

Vybavuje se mi extrémní příklad před mnoha lety: známý web řešil výrazný propad na Seznamu. Po prověření všeho možného byla objevena příčina: server měl vnoci, kdy jej robot Seznamu nejvíce crawloval, tendenci „padat“. Robot se tak na server nedostal – a nemohl tedy ani stránky zobrazit ve výsledcích vyhledávání (SERPu).

Vy víte, kde je problém

Na konferenci SES v San Franciscu jsme se bavili u kulatého stolu o rozpoznávání různých příčin penalizací.

Kdosi poznamenal: „Ve velké většině případů si musí být web nebo jeho webdeveloperská, reklamní nebo SEO agentura moc dobře vědoma, za co dostali penalizaci. Protože udělali něco, co odporuje pravidlům – a oni většinou ví moc dobře, čím se chtěli podvodně dostat na první pozice.“

I když je příčina odstraněna, penalizace většinou přetrvává

A to z toho důvodu, aby webmasteři a SEO konzultanti „nehřešili“ proti pravidlům vyhledávačů opakovaně. Bylo by totiž velmi snadné snažit se vyhledávač podfouknout a pak jenom napsat „Omlouváme se, už jsme to odstranili,“ – a snažit se najít nový trik.

Vyhledávač by pak musel vynakládat další zdroje na hlídání SEO konzultantů – což se mu nechce. Proto raději vychovává tak, že ponechává weby v penalizaci.

Jak píše Seznam: „Je-li stránka vystavena postihu za používání některých z vyjmenovaných nedoporučovaných optimalizačních technik, postih automaticky nezaniká ve chvíli, kdy je nevhodná technika ze stránek odstraněna, ale ještě nějakou dobu trvá – doba trvání postihu je závislá na typu použité techniky.”

Podle zkušeností naší agentury přetrvává penalizace několik týdnů až měsíců, podle provinění. Byli jsme ale svědky i penalizací delších než rok, jeden. Jeden e-shop nám prozradil, že měl od Seznamu ban na jeden a půl roku.

Např. tým propagující prohlížeč Google Chrome nakoupil několik videí a jeden článek propagující tento prohlížeč. Zatímco u videí nebyl žádný odkaz na Google Chrome, u článku webspam tým Googlu objevil jeden (ano, jediný!) odkaz, který mohl být považován za placený odkaz.


Za tento jediný placený odkaz dostala stránka Google Chrome penalizaci na 60 dní!
Ano, Google penalizoval sám sebe.

Shrnutí

Penalizace nebo ban nejčastěji poznáte podle:

  1. propad návštěvnosti týkající se:*
    1. celého webu,
    2. vybraných stránek,
    3. vybraných výrazů,
  2. napíšete-li název vašeho webu, nenajdete se na prvním místě,
  3. email od Googlu/vzkaz v Google Webmaster Tools,
  4. propad pozic (včetně kompletní nedohledatelnosti na některá slova)*,
  5. propad PageRanku*,
  6. nemůžete se objevit ve vyhledávači při vyhledávání dlouhého textu z vašeho webu*.
  7. Google nebo Seznam o tom zveřejnil informaci,
  8. podpora Seznamu vám to potvrdí,
  9. na brandový výraz jste dohledatelní, ale na další nikoli,
  10. jste výrazně odkazově propojeni (zpětnými nebo dopřednými odkazy) nebo sdílíte stejnou IP adresu nebo C-class s webem, který porušoval pravidla,
  11. na dotaz site:nazevvasehowebu.cz vyhledávač nic nenajde nebo najde méně stránek, než kolik jich máte,*
  12. víte, že jste udělali něco, co se vyhledávačům nelíbí (nebo vaše SEO agentura provedla něco, co se vyhledávačům nelíbí.

Stačí přitom jenom jeden z uvedených indikátorů. Na druhou stranu, indikátory označené hvězdičkou mohou znamenat i jiný problém.

Nejste-li si jisti, můžeme vám s odstraněním penalizace pomoci.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci