Kde jste: Hlavní stránkaProč je důležitý internetový marketing

Proč je důležitý internetový marketing

Vydáno v blogu Digitální marketing

V pondělí 13. února byly vyhlášeny výsledky soutěže Interzen, kterou pořádal odborný webový magazín Interval.cz. Cílem soutěže je „poukázat na technologicky dokonalé a vzhledově nevšední projekty“. Porota devíti odborníků hodnotila u 54 přihlášených webů technickou kvalitu, estetický dojem a uživatelský přínos. Vzápětí se na weblozích i samotném Intervalu rozpoutala diskuse. Krásný vzhled webu, technická dokonalost a uživatelská přívětivost však není vždy klíčem k úspěchu.

Pokud je web vytvořený v souladu s moderními trendy, vzhledově nevšední a uživatelsky použitelný, ještě to nutně nemusí znamenat, že bude úspěšný a pomůže svému majiteli vydělat. Velká část internetových projektů selhává proto, že nemají zvládnutý internetový marketing. Stále se objevují firemní prezentace, které si zadavatel nechal vytvořit zřejmě jenom proto, aby firma „byla na Internetu“. Zákazník nepozná hlavní odlišnosti firmy od konkurence, chybí často dlouhodobá internetová strategie a v nejhorším případě se zákazníkům vyplatí namísto psaní e-mailu kontaktovat společnost telefonicky. Je v zájmu každé firmy vymyslet vhodnou internetovou strategii, která by měla stanovit dlouhodobé cíle společnosti. Ukážeme si to na dvou příkladech.

Nedávno se objevila v médiích zpráva o bankrotu některých velkých aerolinek v USA. Kromě vysoké ceny ropy se totiž klasické letecké společnosti potýkají i se silnou konkurencí v podobě nízkonákladových aerolinek. Tyto letecké společnosti poskytují zákazníkům minimální pohodlí a výrazně nižší cenu. Nízkonádkladová letecká firma Smart Wings na svém webu uvádí, že zákazníky v letadle nečeká sklenka sektu na uvítanou a ani luxusní první třída. Mohou ovšem počítat s nejnižší cenou. Kromě toho společnost klade důraz na vysokou bezpečnost: „Nepřipouštíme žádné kompromisy v našich vysokých bezpečnostních standardech: v kvalifikaci našich zaměstnanců, moderním leteckém parku a servisu letadel.“ Bezpečnost by přitom mohlo být další místo, kde by společnost mohla ušetřit. Následky případného leteckého incidentu a následná negativní publicita by ovšem znamenala pro firmu pohromu.

Společnost se jistě snaží, aby byla za každých okolností nejlevnější a zároveň garantovala vysokou bezpečnost. Je to její dlouhodobá strategie. Pokud zákazník vyžaduje vyšší standard, může si připlatit například za občerstvení. Zákazníci se tedy vrací kvůli nízké ceně.

Druhým příkladem je Google. Strategie této firmy se zaměřuje na poskytování jednoduchých a přitom velmi užitečných služeb. Klíčová je rovněž jejich kvalita. Altavista.com také vypadá na první pohled jednoduše, ale jejich technologie nedokáže zajistit výsledky srovnatelné s Google. Podle průzkumu společnosti comScore z července minulého roku využívalo vyhledávací služby Google celkem 36, 5 % amerických uživatelů Internetu. Další dlouhodobou strategií této společnosti je neustálá inovace služeb a technologií. Spouští také projekty založené na neotřelých nápadech, které zajišťují firmě dostatečnou publicitu v médiích. Důvěra uživatelů v jejich služby je pro vedení Google jednou z priorit. Když vývojáři v pracovní verzi svého software Google Desktop poskytli uživatelům možnost prohledávat počítač z libovolného místa na celém světě, nezapomenuli své uživatele několikrát upozornit na možná rizika spojená s určitou ztrátou soukromí. Můžete si také všimnout, že Google podniká kroky k tomu, aby uživatel využíval co nejvíce produktů. Je to přesně v souladu s dlouhodobou strategií této společnosti.

Vytvoření strategie by mělo být nedílnou součástí marketingu každé firmy i webového projektu. Dobře vytvořenou strategii bych přirovnal k turistickým značkám, které udávají směr cesty. Bez nich bude cestovatel tápat a bloudit. Technicky dokonalá, vzhledově nevšední a uživatelsky přívětivá webová stránka opravdu nestačí, protože takové stránky si může nechat vyrobit každý.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>