Kde jste: Hlavní stránkaPostřehy z webové analytiky – Internetové obchody versus internetové aukce

Postřehy z webové analytiky – Internetové obchody versus internetové aukce

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Pakliže jste již někdy něco nakupovali přes internet, patrně to bylo právě přes internetový obchod nebo stále oblíbenější internetové aukce. Rozdíl mezi nimi je obdobný jako mezi klasickou kamennou prodejnou a stánkovým prodejem.

V kamenné prodejně dostanete ke zboží paragon, záruční list a máte jistotu, že v případě problémů se do obchodu můžete vrátit a zboží vyreklamovat či vrátit. U stánkaře hrozí riziko, že další den již na rynku nebude a vy nenaděláte nic. Stejně tomu je i na internetu.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

V internetových obchodech si sice nemůžete zboží prohlédnout na vlastní oči, ale po zakoupení produktu existuje čtrnáctidenní lhůta pro vrácení zboží bez udání důvodu. Peníze dostanete zpět. A reklamace probíhají ve většině případů bezproblémově.

U internetových aukcí se tohoto práva nedovoláte, ale zase zde platí metafora transparentního střetu nabídky s poptávkou: zboží bývá leckdy levnější než v klasických nebo internetových obchodech. Rizikem ale je, že vám domů místo nového mobilního telefonu přijde jen krabice plná starých novin. Můžete pak prodejci napsat skrze aukční weby negativní komentář, ale peněz už se nedovoláte.

Právě negativní komentáře odrazují případné kupující od transakce, takže podvody už jsou spíše výjimkou. Mobilní telefon by měl dorazit, pokud chce prodávající ještě někdy něco prodat.

Reklamace v případě nevyhovujícího zboží u internetových aukcí také nefunguje. Koupili jste a nelíbí se? Co se dá dělat, prodejte dále, jako na rynku…

V každé kategorii naleznete vždy nejčastější odpověď. Základem výsledků jsou respondenti, kteří aspoň jednou nakupovali v internetových obchodech nebo kteří aspoň jednou nakupovali v internetových aukcích. Dotazník pro respondenty se zobrazoval na stránce seznam.cz a na stránkách společnosti Centrum Holdings.

Nejpopulárnější internetové obchody v ČR:

Alza.cz

  15 %

Vltava.cz

  6 %

Kasa.cz

  5 %

CzechComputer.cz

  5 %

Nejznámější internetové aukce v ČR:

Aukro.cz

  63 %

eBay

  15 %

 

Přihlaste se na naše školení webové analytiky! Nabízíme vám kurz Úvod do webové analytiky a školení Google Analytics. Pro ty z vás, kteří již o webové analytice něco víte, máme školení Webová analytika pro pokročilé.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>