Kde jste: Hlavní stránkaRobert Němec: Nový horší i lepší Facebook

Robert Němec: Nový horší i lepší Facebook

Vydáno v blogu Facebook, Social media marketing

Třiadvacátého října představil Facebook novou podobu hlavní stránky. Je to stránka, která pro většinu uživatelů představuje „ten Facebook“. Proto je její podoba velmi důležitá pro život (na) serveru.

Facebook logoFacebook nově rozdělil hlavní stránku do dvou záložek – v Aktuálních zprávách se zobrazuje vše, co dělají vaši přátelé na Facebooku. V Novinkách pak má být to nejlepší od vašich přátel za posledních 24 hodin.

Dobře míněný krok ovšem vzbudil bouři nevole. Vždyť jen dvě české skupiny na Facebooku nazvané „Zpět starý Facebook!!! Hned!!!“ a „Chceme starý vzhled Facebooku!! Po dosažení 200 tis. členů zašleme petici!!“ získaly 152 885, respektive 208 731 členů.

Zbytečné informace?

Facebook vedla ke změně snaha o větší přehlednost. Na základě výzkumů se ví, že uživatelé se dívají na webu hlavně lehce vlevo od prostředku stránky. Vědí totiž, že úplně vlevo je často menu, nesmysly, které je nezajímají, a reklamy, vpravo pak to samé – zase s výjimkou menu. Facebook tak dal doprostřed úplně vše. Jenže v Aktuálních zprávách se teď zobrazuje množství naprosto zbytečných informací.

Naopak vyhodnocování toho, co je skutečně důležité a co Facebook umisťuje do Novinek, je značně irelevantní. Takže se buďto musíte přehrabovat balastem v Aktuálních zprávách, nebo sledovat Novinky s vědomím, že vám leckterý důležitý příspěvek unikne.

Manželky si nepřidáte

Jeden z největších nářků uživatelů míří na to, že se na stránce stále zobrazuje, kdo si koho přidal za přítele. V americkém prostředí je to běžné. Nás, uzavřené Čechy, to ovšem nezajímá. To je mimochodem jeden z projevů nebezpečí globálnosti Facebooku.

Sociální síť musí odrážet chování a smýšlení lidí. Jenže to je v různých částech světa různé. Jen pro zajímavost: před rokem jsme ve firmě zkoušeli, zda si může Arab přidat na Facebooku čtyři manželky najednou. No a nemůže…

Nový Facebook je každopádně trochu lepší pro firmy, které umějí tuto sociální síť využít. Ale opravdu jen trochu. Například informace o tom, že se někdo stal fanouškem „vaší stránky“, se objevuje v Aktuálních zprávách a je víc vidět. Jenže během několika hodin zmizí.

Jedna z největších nevýhod současného Facebooku je zřejmě ta, že se extrémně rychle mění. Píšete článek, a než jej dopíšete, může být spousta věcí jinak. Třeba když se Aktuální zprávy stanou během pár minut Hlavními zprávami. Je to boj, ale ve skutečnosti jde zase jen o zvyk.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>