Kde jste: Hlavní stránkaJak Google bojuje proti Spotify, Rdio a iTunes Radio

Jak Google bojuje proti Spotify, Rdio a iTunes Radio

Vydáno v blogu Digitální marketing

Google chce, abyste stále zůstávali u něj. A odcházeli jenom když za to někdo pořádně zaplatí.

Pro Google (stejně jako pro Facebook) je dnes konkurence každé médium. Když budou lidé trávit svůj čas jinde než na Googlu nebo Facebooku, nebudou mít tito dva příjmy z reklamy (nebo podstatně nižší).

Takže pro Google jsou konkurencí i služby jako Spotify. Protože buď za Spotify platíte. Protože ale množství peněz je vždy omezené, nemůžete platit za jiné věci, včetně těch, které jsou propagovány přes Googlí reklamu. Tím se snižuje účinnost reklamy na Googlu a inzerenti jsou ochotni platit méně za reklamu na Google (včetně reklamy, která je sice zobrazována jinde, ale přes Googlí systémy). A navíc nebudete platit za Google Play. Google tak přichází o příjmy.

Anebo za Spotify neplatíte, ale pak posloucháte reklamu na Spotify. Jenže čím více je obecně reklamy, tím se snižuje její účinnost. Tedy reklama na „pozemcích Googlu“ je méně účinná a inzerenti jsou ochotni platit méně.

A navíc Google minimálně uvažoval, že zpoplatní YouTube. Proto potřebuje, aby si lidé ještě více navykli chodit na YouTube.

V případě Spotify je dopad na hospodaření Googlu samozřejmě malý. Jenže Google a Facebook jsou dnes zvyklí zvažovat každý gram. Protože gram krát miliarda uživatelů je 1 000 tun.

Hledáte-li zpěváka, nabídne vám Google na prvním místě svou službu Google Play (= „zaplaťte nám“).

google-shania-music

Všimněte si i jak je vše promyšlené: Nejdřív je uvedeno sloveso v rozkazovacím tvaru („Listen“). Rozkazovací tvary jsou velmi účinné a nutí člověka něco dělat. Takže nejprve vám Google řekne, abyste poslouchali Rihannu na Google Play a pak případně na dalších dvou platformách, které si za to zaplatily.

A až pak se Google zmíní, že je Rihanna dostupná i na Spotify.

google-rihanna

Hledáte-li konkrétní píseň, nabídne vám Google ve výsledcích vyhledávání v podstatě přehrávač:

google-songs-shania

Nemusíte tak používat jiné služby, jako Spotify nebo Rdio.

Hledáte-li text písně, opět vás Google od sebe nepustí – nebo maximálně na svůj Google Play:

google-shania-lyrics

Weby, které vydělávaly na zobrazování textů písní mohou začít zavírat krám.

Zde je jiný příklad, jak Google obohacuje své výsledky vyhledávání:

google-katy-perry

Zde je mimochodem zase příklad toho, jak je SEO na ústupu:

google-elton-john-tour

Organické výsledky zabírají odhadem cca 10 % stránky.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

 1. Roberte, na základě čeho usuzuješ že je SEO na ústupu? PS: Jako první jsem vyplnil poptávkový formulář, protože je na místě kde čekám komentář a dokonce tak vypadá. Zapracujte trochu na UX.

 2. Ahoj Pavle,

  SEO je na ústupu, protože na něm Google nevydělává. Takže bude organic potlačovat. Podívej se, jaké procento dnes na první obrazovce zabírá organic.

  Ad formulář: To vždycky zamrzí, když něco odešleš a ono to nefunguje. :-( Omlouvám se.

  Uspořádání je ale schválně. Má samozřejmě vyšší prioritu, aby nás lidé kontaktovali, než aby diskutovali.

  Máš ale pravdu, že ta šablona chce vyčistit a změnit, aby si nebyl zmatený. Já tady vidím asi milion UX chyb – ale není nikdo, kdo by to opravil. :( Posledních pár měsíců máme tým stále vytížený na více než 110 % pracovní doby na klientských projektech. :-( Grafici, UX, programátoři, kodéři, o dalších lidech ani nemluvě… hrozný.

  Takže pokud to chceš změnit, dávej prosím lidem vědět, že Odpovědět

 3. Ahoj
  SEO jistě na ústupu není, webů přibývá, konkurence se stupňuje a bude dále stupňovat. Jenom se bude více tlačit na profesionalitu a aktuálnost SEO. A organika nadále bude důležitá jako jeden z hlavních prodejních kanálů… a zvláště v poměru cena/výkon.
  A samotná organika Google vydělává nepřímo, díky němu je vidět search reklama a to jsou velké $.
  Pokud bych měl něco pro předpovídat, tak tento rok v ČR půjde nahoru analytika a big-data. Kdo v těchto oborech získá navrch tak bude mít náskok před konkurencí, boj u velkých gigantů retailu již dávno začal…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>