Kde jste: Hlavní stránkaGoogle vyráží s Chromem do boje – klasickou cestou

Google vyráží s Chromem do boje – klasickou cestou

Vydáno v blogu Digitální marketing

Internetový prohlížeč Chrome si chce nadběhnout před změnou, která přichází na popud Evropské unie. Po prvním spuštění počítače si budou moci uživatelé vybrat, jaký prohlížeč budou používat. Vzpomenout si na Chrome dopomůže outdoorová kampaň.

Google přechází z virálního a word-of-mouth marketingu na klasický outdoor a reklamní kampaně v tištěných médiích pro svůj webový prohlížeč Chrome. Lidé mohou billboardy a plakáty spatřit v ulicích a stanicích podzemní dráhy v Londýně, Paříží a Amsterdamu. V České republice se lidé s obdobnými outdoory mohli setkat v pražském metru, kampaň však komunikovala přímo vyhledávač a cílila především na ženy.

Evropská unie totiž tlačí na implementaci programu do nových počítačů, kde si uživatel při prvním spuštění vybere, jaký prohlížeč chce používat. Tento „antimonopolní“ krok byl iniciován prohlížečem Opera, ke kterému se později přidal i Google s Chromem. V neposlední řadě chce Google také působit dojmem, že „živí“ tradiční média.

Modré „e“ znamená internet

Spotřebitelé mají dosud zafixováno, že modré „e“ na pracovní ploše znamená internet. To je samozřejmě velmi výhodné pro Microsoft a velmi obtížné pro Google,“ říká k problému s prohlížeči analytik Ross Sandler z RBC.

Vypuštěním Chromu na trh chce Google změnit vnímání prohlížečů mezi uživateli a alespoň ohrozit dominantní postavení Microsoftu. „Internetový prohlížeč tvoří prakticky nejpodstatnější a nejvyužívanější část osobních počítačů,“ doplňuje mluvčí Googlu.

V Paříži outdoor zobrazuje, jak se uživatel okamžitě rozhoduje k cestě na Mistrovství světa ve fotbale: zhlédne videa na YouTube, chatuje s přáteli, vyhledává letenky do Johannesburgu a následně tweetne o svém plánu. Text pod vizualizací zní: „Jednadvacet otevřených panelů, žádná chyba programu, jeden prohlížeč.“

Ačkoli má Chrome spousty technických vymožeností, které budí respekt, jako například rychlost načítání stránek, podíl na trhu pro něj moc příznivý není. Podle statistik NetMarketShare zaujímá na trhu jen 5,22 %. Na prvním místě je Internet Explorer od Microsoftu s 62,12 % a druhý je Firefox, jehož podíl činí 24,43 %.

Pomůže změna operačního systému?

Analytici jsou ale k novince, kde si majitelé nových počítačů budou moci od půlky března vybrat jeden z dvanácti prohlížečů, který budou využívat, skeptičtí. „Ve výsledku je celkem jedno, jaký prohlížeč vám operační systém přeinstaluje. Chování uživatelů internetových prohlížečů je hodně nestálé a není problém jej kdykoliv změnit,“ vyvrací účinek nařízení Evropské unie analytička Laura Martin z Soleil Media Metrics.

Pro zvýšení podílu Chromu na trhu bude patrně důležité, kdy Google přijde s operačním systémem, který by mohl být konkurencí pro Windows od Microsoftu. Ten je podle statistik přeinstalovaný na devíti počítačích z deseti.

Věrnost zákazníka samozřejmě snadněji získáte, pokud mu nabídnete celou škálu provázaných produktů od webového prohlížeče přes operační systém až po e-mailový klient,“ dodává analytik Shari McLeish z firmy Forrester.

Celá kampaň v důsledku působí tak, že Google chce nejen pomoct Chromu, ale také se dostat do podvědomí lidí před masivním spuštěním nového operačního systému Chrome OS, který je ohlášen na druhou polovinu tohoto roku.


Zdroj:

Agentura Reuters, Google pushes Chrome browser as PC battle looms, Reuters, vydáno: 2.2.2010

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>