Kde jste: Hlavní stránkaFacebook Open Graph: co to je a co v současnosti umožňuje

Facebook Open Graph: co to je a co v současnosti umožňuje

Vydáno v blogu Facebook, Social media marketing

Open Graph je další krok na cestě ke sdílení všeho, co uživatelé Facebooku na internetu dělají. Dříve fungovalo tlačítko Like, dnes je možné provádět jakoukoli aktivitu – a ostatní ji uvidí.

Social Graph

Jádrem Facebooku je social graph, tedy propojení lidí a „věcí“ (entit, pojmů). Social graph ovšem není termín pocházející z Facebooku, i když právě Facebook ho poslední dobou zpopularizoval. Je to termín označující vztahy mezi lidmi, případně lidmi a věcmi, na obecné rovině v internetovém prostředí (v offline prostředí se používá označení sociogram).

Máme-li skupinu lidí, které mezi sebou spojují vztahy, můžeme vytvořit social graph. Stejně tak ho můžeme vytvořit ze vztahů lidí a jakýchkoli věcí.

Graph Action Object

„Starý“ Open Graph

Facebook spustil Open Graph v roce 2010. Zcela obecně řečeno jde o soubor nástrojů, který umožňuje webům posílat informace na Facebook a získávat je z něj.

Prakticky to známe všichni: jedna z „manifestací“ Open Graphu je všudypřítomné tlačítko Like. Díky němu je možné na Facebooku (a na webech, které toto tlačítko používají) zobrazit vztah mezi člověkem a objektem (stránkou) Open Graphu. Vztah v tomto případě znamená, že se člověku daný objekt (stránka) líbí.

Open Graph dnes

Nový Open Graph jde dál: nyní už je možné vytvořit jakékoli další Open Graph sloveso, nejen Like.

Často se uvádí následující příklady:

  • Read
  • Fly
  • Listen
  • Drink
  • Visit

Existuje však i mnoho dalších.

Na Facebooku tedy uvidíme, kdo si přečetl jakou knihu, kdo jedl jaké jídlo v jaké restauraci nebo kdo letěl s jakými aerolinkami. Open Graph tak otevírá naprosto nové možnosti pro sdílení mnohem více informací ze života uživatelů Facebooku. Na rozdíl od pouhého Like, na které dnes klikáme, když máme k určité stránce či věci jakýkoli kladný vztah (někdy i záporný), s novými možnostmi Open Graphu budeme moci světu říci mnohem více o tom, co a s kým (s čím) jsme dělali. Vše potom bude viditelné na našem timeline profilu.

Vysvětlení pojmů

Open Graph object

Tento pojem označuje jakýkoli „předmět“ na webu, který je součástí Open Graphu. Je to kniha, kterou si návštěvník přečetl, zboží, které si koupil, jídlo, které ochutnal.

Open Graph action

Open Graph action, nebo také Open Graph sloveso, je právě zmiňované Like, Cook, Read a podobně. Označuje akci, kterou člověk s danou věcí provedl; je pojítkem mezi člověkem a věcí.

Tato slovesa mohou být vytvořena Facebookem (Like) nebo vývojáři aplikcí (cokoli dalšího). Nové Open Graph objekty a Open Graph slovesa mohou být vytvářena právě prostřednictvím aplikací, ne jinak. Aby uživatel mohl interagovat na konkrétní stránce pomocí nového Open Graph slovesa, musí povolit příslušnou aplikaci. Samozřejmě stačí povolit ji jen jednou.

Open Graph a reklama na Facebooku

Nové možnosti Open Graphu jsou zajímavé i z hlediska online marketingu. Facebook nyní testuje možnosti cílení reklamy podle konkrétní akce v Open Graphu. Toto cílení se nazývá Action Spec Targeting. V praxi to znamená, že bude např. možné zobrazit reklamu druhý díl knihy těm lidem, kteří si přečetli díl první. Dá se předpokládat, že Facebook tuto možnost cílení dřív či později uvede do plného provozu. Pro úplnost dodám, že pro Action Spec Targeting není možné využívat Like.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>