Kde jste: Hlavní stránkaJak snadno a rychle exportovat kampaně z AdWords do Skliku

Jak snadno a rychle exportovat kampaně z AdWords do Skliku

Vydáno v blogu PPC

Pokud spravujete PPC kampaně v AdWords a Skliku, určitě se vám nechce vytvářet kampaně, sestavy, inzeráty i klíčová slova v každém systému zvlášť a trávit tím tak dvojnásobek času. Naštěstí existuje jednoduché řešení v podobě exportu kampaní z AdWords a importování do Skliku pomocí AdWords editoru. S pár fígly to snadno provedete i nyní, kdy textové inzeráty v AdWords mají jinou délku než v Skliku a je potřeba je upravovat.

AdWords editor je nástroj od Googlu, pomocí něhož můžete rychle vytvářet a hromadně upravovat kampaně. Kromě efektivity a ušetření času je jeho výhodou i to, že s ním lze pracovat offline.

Export kampaní z AdWords editoru

Pokud jste AdWords editor nikdy nepoužívali, stáhněte si ho z oficiálních stránek, nainstalujte a spusťte. Klikněte na + Add, přihlaste se stejnými údaji, jakými se přihlašujete do AdWords, a vyberte účet, který chcete otevřít.

adwords-editor-otevreni-uctu

Potvrďte stažení všech kampaní a poté klikněte na Open.

adwords-editor-stazeni-kampani

Pokud už jste někdy AdWords editor používali, stáhněte si do něj nejnovětší změny v kampaních. Kromě dvou kliků podle následujícího obrázku to lze udělat i klávesovou zkratkou CTRL+T pro základní údaje a CTRL+SHIFT+T pro všechny údaje. Já používám pro jistotu vždy všechny údaje.

adwords-editor-stazeni-aktualizaci

Exportujte všechny nebo vybrané kampaně. Na začátku práce s novým klientem při vytváření základních kampaní ve vyhledávání zpravidla exportuji vše a účty v AdWords a Skliku jsou prakticky totožné.

Postupně ale do AdWords přidávám DSA kampaně (dynamic search ads = dynamické reklamy ve vyhledávání), Google Nákupy, dynamický remarketing apod. a do Skliku produktové reklamy a dynamický retargeting. Pak už má smysl exportovat jen vybrané kampaně.

adwords-editor-export-kampani

Uloží se vám excelovský soubor s koncovkou .csv. Otevřete si ho v Excelu. Nyní potřebujete udělat dva základní úkony: přejmenovat sloupce, které mají různé názvy v AdWords a Skliku, a upravit délku inzerátů.

Úpravy kampaní v Excelu

Přejmenování sloupců je následující:

AdWords => Sklik

  • Final URL => Destination URL (cílová URL)
  • Description => Description Line 2 (popisný řádek 2)
  • Headline 1 => Headline (nadpis)
  • Headline 2 => Description Line 1 (popisný řádek 1)
  • Path 1 => Display URL (viditelná URL)

Pozor, ve staženém dokumentu jsou i sloupce s názvy Headline, Description Line 1, Description Line 2 a Display URL. Jsou v nich odkazy na podstránky, které v Skliku nejsou. Můžete tedy všechny čtyři sloupce smazat.

Pro lepší práci si seřaďte řádky tak, abyste měli nahoře vyrovnané texty inzerátů, ideálně řazené abecedně podle Headline a dále Description Lines. Pokud máte rozumnou strukturu kampaní a sestav, budete mít pravděpodobně hlavně na začátku stejné nebo hodně podobné inzeráty v několika sestavách. Můžete je tedy upravovat hromadně.

excel-prejmenovani-sloupcu

Je třeba upravit délku inzerátů. Textové inzeráty v AdWords mají dva řádky nadpisu po 30 znacích a popis o délce 80 znaků. V Skliku mají inzeráty nadpis o 25 znacích a dva řádky popisu po 35 znacích. Musíte tedy celé inzeráty přepsat. Efektivní postup je např. pomocí CTRL+H (najít a nahradit). Víte, že konkrétní Description o délce 80 znaků chcete všude přepsat na konkrétní Description Line 2 o délce 35 znaků.

Až do léta 2016 měly inzeráty v AdWords a Skliku stejnou délku, ale poté AdWords přišel s rozšířenými inzeráty (expanded text ads, ETA). PPCčkaři tak mají více prostoru pro prodejní argumenty a z pohledu běžných uživatelů se inzeráty opticky více přiblížily podobě přirozených výsledků.

Sklik tyto rozšířené inzeráty plánuje zavést od konce ledna 2017. Pokud se změní i pojmenování sloupců, bude tato část návodu později nadbytečná.

Do Path 1 je třeba přidat doménu. Já to dělám tak, že sloupec Path 1 nechám, sloupec Path 2 přejmenuji na Display URL a vložím do něj vzorec: =KDYŽ(DÉLKA(„www.domena.cz/“&CD2<=35);“www.domena.cz/“&CD2;“www.domena.cz“).

Přičemž sloupec CD je v tomto případě Path 1. Chcete, aby když je délka www.domena.cz/text_za_lomitkem kratší než 35 znaků, se vám vypsala viditelná URL www.domena.cz/text_za_lomitkem. Pokud je to delší než 35 znaků, ať se vypíše pouze www.domena.czPokud byste trvali na delším “text_za_lomitkem”, pište v prvním případě doménu bez www., získáte 4 znaky navíc.

excel-pocet-znaku-v-bunce

Následně si do libovolného volného sloupce poblíž Headline nechte vypsat počet znaků ze sloupce Headline přes vzorec =DÉLKA(CB2). Přes podmíněné formátování si označte ty, které mají více než 25 znaků. Stejně tak postupujte pro sloupce Description Line 1 a 2, jen v tomto případě vás zajímá délka větší než 35 znaků.

excel-podmine-formatovani

U Description Line 1 nikdy nebude počet znaků větší než 30. Je ale třeba na konec přidat tečku a občas je třeba text upravit, aby navazoval na nyní kratší Headline. Až budete mít všechny tři sloupce upravené, vymažte obsah pomocného sloupce s počtem znaků.

Uložte dokument v původním .csv formátu (text v kódu Unicode) navzdory varování Excelu o možné ztrátě dat. Jiný než .csv formát nepůjde do Skliku importovat.

Import kampaní do Skliku

Importujte soubor do Skliku. Pokud vám Sklik napíše, že při importu souboru došlo k chybě, zkuste to znovu za chvíli.

import-kampani-sklik

import-kampani-sklik-prvni-krok

Pokud importujete nové kampaně, zvolte ve druhém kroku možnost Vytvořit či přepsat kampaně. Pokud už kampaně v Skliku existují a vy je chcete jen rozšířit např. o nové sestavy nebo reklamy, zvolte Aktualizační režim.

sklik-import-kampani-druhy-krok

Je pravděpodobné, že vám ve druhém kroku Sklik vypíše několik chyb. Zpravidla se jedná o konflikt Duplicitní název kampaně, který často značí řádky s údaji, které do Skliku nelze importovat, například rozšíření o odkazy na podstránky. To je v pořádku, tuto chybu můžete ignorovat. Ostatní chyby podle potřeby opravte ve staženém .csv dokumentu a začněte import znovu.

sklik-import-kampani-treti-krok

Po potvrzení se začnou importovat kampaně a import už v tuto chvíli nejde nijak přerušit nebo zastavit. Můžete se v účtu volně pohybovat nebo i zavřít okno prohlížeče.

Import se občas zasekne a zdánlivě se nic neděje. Nebojte se, většinou se to do několika hodin nebo do druhého dne spraví a import se dokončí. Pokud by se přeci jen objevilo upozornění o chybě, začněte import znovu od začátku.

Po dokončení importu zkontrolujte nastavení kampaní a to zda, se v pořádku nahrály reklamy, klíčová slova, vylučující klíčová slova, případně možnosti cílení reklam.

Pomocí výše uvedeného postupu snadno překlopíte celý AdWords účet do Skliku. I při nutnosti přepisovat texty reklam ušetříte oproti vytváření kampaní přímo v Skliku až 80 % času. Díky tomu budete pracovat mnohem efektivněji a budete konkurenceschopnější.

Poznámka na závěr

Celý postup lze provádět i naopak, tj. můžete si vyexportovat kampaně z Skliku, upravit je v Excelu a naimportovat do AdWords. To využijete, pokud například máte klienta, který dosud používal pouze Sklik, ale chce začít inzerovat i v AdWords.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>