Kde jste: Hlavní stránkaJak měřit e-mailové kampaně pomocí online aplikací

Jak měřit e-mailové kampaně pomocí online aplikací

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

E-mailová komunikace představuje v dnešní době extrémně důležitý a zároveň výnosný kanál mezi prodejcem a zákazníkem. Pomocí newsletterů informujete své zákazníky o novinkách, doporučujete až tlačíte nové produkty, udržujete kontakt a posilujete svou značku.

Jak ale spravovat hromadné e-maily, aby byly skutečně efektivní? Sáhněte po některém z dostupných nástrojů na trhu a vyberte si ten, který vám vyhovuje.

Jakým způsobem lze měřit efektivitu odeslaných e-mailů

Efektivitu odeslaných e-mailů zjistíte jediným způsobem: podle výnosů z e-mailových kampaní. Pak jen porovnáte náklady na e-mailing s výnosy a uvidíte, zda se vám aktivita vyplatila. Na nižší úrovni stačí vědět, kolik lidí si e-mail skutečně přečetlo, kliklo na odkaz v e-mailu, případně provedlo akci (např. nákup).

Specializovaný software pro hromadný e-mailing vs. freeware pro webovou analytiku

Výnosy nejlépe zjišťují pokročilé nástroje jako je Coremetrics nebo Adobe/Omniture. Měření kliknutí na odkaz uvedený v e-mailu a uskutečnění akce lze ale měřit i dvěma typy levnějších nástrojů: bezplatným softwarem pro webovou analytiku nebo specializovaným softwarem určeným pro správu e-mailů.

Specializovaný software umožňuje ze svého rozhraní tvorbu a rozesílání e-mailů, obsahuje databázi kontaktů a statistiky. Efektivitu vyhodnocuje na základě počtu otevřených či přeposlaných e-mailů a počtu kliknutí na odkazy. Specializovaný software umožňuje tvorbu webových formulářů, automaticky sbírá kontakty z formulářů do databáze, či vám ukáže, jak vámi rozesílané e-maily vypadají v různých typech e-mailových aplikací.

Software pro webovou analytiku (bereme v úvahu freeware) dokáže pouze vyhodnocovat efektivitu kampaně, konkrétně kolik lidí kliklo na odkaz e-mailu a kolik lidí na základě e-mailu nakoupilo (provedlo akci) – a to ještě nepřesně. Nedokáže již zjistit popularitu různých linků v odlišných typech e-mailů a neulehčí práci s rozesíláním.

Zdroj: Google Analytics

Některý propracovanější software umožňuje i AB testování (vytvoříte dvě verze téhož e-mailu a zkoumáte, která z nich více působí na zákazníky). AB testování můžete zdarma, i když poněkud složitěji, provádět také v softwaru pro webovou analytiku.

Od kolika odeslaných e-mailů se vyplatí investovat do speciálního softwaru

Vždy se vyplatí sledovat efektivitu e-mailových kampaní alespoň pomocí bezplatných Google Analytics. Přehledy softwaru vám navíc prozradí, jak se návštěvníci z kampaní chovají na vašem webu.

Pokud posíláte hromadné e-maily pravidelně, vyplatí se investovat do specializovaného nástroje již od 50 kontaktů. Přitom počítejte s 20 – 50 hodinami na nastavení, správu a rozeběhnutí první kampaně.

Přehled vybraných nástrojů pro hromadný e-mailing a email marketing:

Cenové porovnání u programů pro emailový marketing - email marketing: SmartEmailing, MailChimp a iContact

*ceny se liší v závislosti na tom, zda platíte ročně nebo měsíčně. V případě, že chcete platit v měsíčních platbách, připočtěte k měsíční ceně v tabulce cca 20 % ceny navíc.

Tipy na dobré softwary pro sledování e-mailových kampaní

Z českých nástrojů naše agentura RobertNemec.com doporučuje SmartEmailing. Jde o progresivní software lokalizovaný do češtiny, veškeré ovládání i kvalitní podpora je v češtině. Ovládá se snadno a intuitivně. Máte možnost výběru z několika desítek šablon e-mailů, v případě, že chcete vlastní šablonu v korporátním designu, si připlatíte 2 000 Kč – 5 000 Kč.

Používání webových formulářů je možné pouze v rámci paušálních plateb, při kreditové platbě za extra příplatek. Zkušební lhůta softwaru je 15 dnů. Zatím chybí propojení se sociálními sítěmi, nechybí však možnost zaškolení vašich pracovníků školiteli poskytovatele aplikace.

Český nástroj SmartEmailing.

Ze zahraničních nástrojů je pro začátečníky v e-mailovém marketingu nejlepší iContact. Je v angličtině a obsahuje bohatou nápovědu. Kampaň zde vytvoříte a odešlete na „tři kliknutí“. Lze si vybírat z předchystaných šablon. Navíc iContact nabízí propojení se sociálními sítěmi. Jako jeden z mála dostupných softwarů nabízí možnost vytváření e-mailových průzkumů. Zkušební verze zdarma je na 30 dní.

iContact – nástroj vhodný i pro začátečníky.

Pro pokročilé kampaně doporučujeme americký MailChimp, který využívá i naše agentura RobertNemec.com. U každého kroku je k dispozici krátké video s návodem. K dispozici jsou přednastavené i prázdné šablony, které si můžete sami zdarma upravit do korporátních barev. Nástroj nabízí pokročilé AB testování a automaticky po otestování na vzorku lidí rozesílá úspěšnější verzi kampaně. Lze jej propojit s Facebookem a Twitterem. Nevýhodou je složité ovládání a orientace v programu (počítejte 30-70 hod.). Zkušební lhůta základní verze zdarma (do 500 kontaktů) je neomezeně.

MailChimp nabízí možnost pokročilého AB testování.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>