Kde jste: Hlavní stránkaCoca Cola propaguje Zero na Facebooku pomocí aplikace, která vám najde dvojníka

Coca Cola propaguje Zero na Facebooku pomocí aplikace, která vám najde dvojníka

Vydáno v blogu Digitální marketing

Proto, aby podpořila prodej Coca Coly Zero, spustila Coca Cola na Facebooku aplikaci, která analyzuje fotku vaší tváře a najde vám dvojníka. Ptáte se proč? Klasická Coca Cola a Coca Cola Zero, o kterou v propagaci jde, se chuťově prý také neliší.

Myšlenka aplikace Coke Zero Facial Profiler je celkem logická: Zatáhnout uživatele do hry, kdy on nahraje fotografii svého obličeje a v průběhu jejího analyzování a hledání dvojníka na něj útočí reklamy. Ředitelka pro mediální komunikaci v Severní Americe Linda Cronin to potvrzuje: „Coca Cola Zero je stále celkem mladá značka. Chceme propagovat sdělení, že Zero chutná stejně jako klasická Coca Cola a tato aplikace je k tomu ideální.“

Za celým nápadem stojí marketingová agentura Crispin Parker & Bogusky, která má na starosti veškerý marketing pro Coca Colu. „Řekli jsme si, že nemá cenu pouze vysvětlovat, že Zero chutná stejně jako klasická Cola, chtěli jsme to dokázat. Jaké další podobnosti se dají najít? Z toho vyšla myšlenka aplikace na Facebooku. Jako když Zero chutná stejně jako klasická Cola, může někdo vypadat stejně jako vy,“ vysvětluje genezi nápadu výkonný ředitel kreativního oddělené z této agentury Jeff Benjamin.

Samotná aplikace byla spuštěna v září, ale možnost přiřazení dvojníka byla zpřístupněna až od prosince, kdy bylo v databázi dostatek fotografií. Na konci prosince 2009 jich bylo již více než 430 tisíc. K aplikaci se dá dostat prostřednictvím Facebooku nebo webu cokezero.com. Aplikace nejdříve projede fotky uživatele z profilu na Facebooku a poté uživatel nahraje fotku, kterou chce spárovat. Může být vyfocena pomocí webkamery nebo nahrána z počítače.

Software analyzuje barvu kůže, strukturu a úhly ve tváři. V testu, který provedl autor tohoto článku, byly nahrány tři různé fotografie téhož člověka. Software ale vždy přiřadil jiného „dvojníka“. Dvojník je právem v uvozovkách, o shodě podoby by se dalo hodně polemizovat. Spíše to tedy vypadá, že software přiřazuje dvojníka podle polohy obličeje na fotce, tvaru rtů, tváří a očí.

Po odhalení dvojníka má uživatel možnost zkontaktovat ho. Statistika, kolik lidí tuto možnost již skutečně využilo, ale zatím není dostupná. Podle webu cokezero.com byla v týdnu od 7. do 13. prosince (kdy byla zaznamenána nejvyšší návštěvnost) průměrná doba, kterou uživatel strávil na webu, přes pět a půl minuty. „To je na podobné aplikace celkem dobré,“ potvrzuje Linda Cronin.

Coca Cola bude v budoucnu testovat, jak aplikace změní povědomí lidí o Coca Cole Zero. Rozklíčovat ale úspěch nebo neúspěch není tak jednoduché, růst prodeje totiž závisí na mnoha dalších elementech. Celý tento projekt vychází z malého rozpočtu, a lze ho tedy považovat za low-costový. Linda Cronin jej označuje za absolutně experimentální.

„Interně tomu říkáme celosvětový sociální experiment, abychom poznali, jak moc aplikace na sociálních sítích fungují a jak je lze využít pro zlepšení povědomí o značce či produktu. Doufám, že tím vytvoříme formu buzz-marketingu, kterou chceme,“ popisuje cíl této propagace.

Zdroj: Stephanie Clifford, Seeking a Familiar Face and Finding a Coke, The New York Times, vydáno: 30.12.2009

Chcete pravidelně dostávat novinky z našeho webového magazínu Marketing na internetu? Staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku. Plánujete-li reklamu na Facebooku či na jiných sociálních sítích, také nás kontaktujte, rádi vám pomůžeme.

RobertNemec.com na Facebooku
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>