Kde jste: Hlavní stránkaA/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

A/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Ke konci loňského roku jsme začali provádět A/B testování pro jednoho z našich klientů. Výsledky byly překvapující a konverze se zvýšila o 101 %!

Pro koho a co jsme testovali

Testovali jsme pro servisní centrum Abax, které provádí největší servis notebooků v České republice, a to hlavně pozáruční Acer servis, Asus servis a servis dalších značek běžných na českém trhu.

Jelikož hlavní stránka tohoto webu se rozhodně dala vylepšit tak, aby se zvýšil počet objednávek servisu (neboli konverzí), rozhodli jsme se primárně otestovat tuto stránku. Jako typ testování jsme vybrali A/B testování.

A/B testování je technika, kdy se vytvoří několik variant jedné stránky a tyto varianty jsou náhodně zobrazovány návštěvníkům. Jelikož se jednalo o vůbec první testování webu abax.cz, rozhodli jsme se pro výraznou změnu hlavní stránky a testovat vzájemně hodně odlišné varianty.

První testování jsme zahájili v polovině listopadu minulého roku (2009). Testovali jsme pouze dvě verze hlavní stránky, přičemž jsme pozměnili pouze jeden prvek, který na první pohled nebyl důležitý, a nikoho při první revizi stránky nenapadlo, jak jeho změna může zvýšit konverzi. Pomocí auditu a následné analýzy v Google Analytics jsme z chování návštěvníků odhalili, co by mohlo být problémem a ihned jsme prvek změnili a začali testovat. Přitom tato změna na hlavní stránce není přiliš patrná.

Již první den nás ohromilo, že varianta stránky s pozměněným prvkem hlásí o 100 % vyšší míru konverze než varianta stránky s původním prvkem (viz následující obrázek).

A/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

A takto to pokračovalo dalších sedm dní, přičemž pozměněná varianta vždy ukazovala míru konverze vyšší o neuvěřitelných 100 %! Sám testovací nástroj Google Website Optimizer nám poté oznámil, že je testování ukončeno. Vítěznou variantou se samozřejmě stala varianta s pozměněným prvkem. Míra konverze díky ní během testování vzrostla o 101 %.

O jaký prvek se jednalo ve výše uvedeném případě bohužel dle dohody se servisním centrem Abax nemůžeme zveřejnit kvůli konkurenci, která velice rychle kopíruje veškeré změny na klientově webu.

I po obrovském úspěchu nadále testujeme

Po předešlém úspěchu jsme začali testovat znovu. Protože vždy je co vylepšovat, a proč nezvyšovat míru konverze dále a dále?

Opět jsme zvolili A/B testování, tentokrát se ovšem jednalo o velice razantní změnu, na kterou se můžete podívat sami. Vytvořili jsme totiž další dvě verze hlavní stránky – úplně nové, více grafické, přičemž jedna z verzí byla pouze grafická, druhá měla pozměněnou grafiku a navíc pod ní byl umístěný původní text.

Jak jednotlivé verze vypadaly, se můžete podívat zde:

Původní verze

A/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

Grafická verze bez textu

A/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

Grafická verze s textem

A/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

Testování probíhalo od 28. 12. 2009 do 22. 1. 2010. Původní verze reprezentovaná modrou křivkou se skoro stále držela uprostřed, grafická varianta bez textu (oranžová křivka) již od začátku zaznamenala nárůst konverzí oproti původní verzi o 1 – 1,5 procentního bodu. Grafická verze stránky, která byla doplněna o původní dlouhý text pod stránkou, vykazovala překvapivě nejhorší výsledky.

A/B testování na Abax zvýšilo konverze o 101 %

Výsledky sice hovořily jasně, ale vítěznou variantu nebylo možné umístit na hlavní stránku a nahradit jí původní variantu. Důvodem je právě grafika bez textu, která by nezajistila dostatečnou dohledatelnost ve vyhledávačích.

Na druhou stranu otázkou bylo, proč grafická varianta, jež obsahovala celý původní text, skončila v testování na posledním místě? Opravdu jsou návštěvníci natolik citliví na stránky přeplácané textem?

Pokračovali jsme tedy nadále v testování. U varianty, která byla grafická s dlouhým původním textem, jsme text zkrátili o více než polovinu. Během několika dní se tato míra konverze do té doby nejhorší varianty srovnala s mírou konverze originálu a po dalším týdnu dokonce předčila původní variantu. Víme již tedy, že nová verze hlavní stránky s lépe provedenou grafikou a stránkou nepřehlcenou textem je mnohem lepší než původní verze. Dalším testováním jsme zvýšili míru konverze oproti originálu o dalších 1,6 procentních bodů.

Na dalším zvyšování konverzí samozřejmě pracujeme a nadále provádíme testování webu abax.cz.

Proč bylo testování tak úspěšné?

  1. Ještě před zahájením testování jsme provedli audit Google Analytics a správně jsme systém nastavili.
  2. Na základě analýzy z Google Analytics jsme zjistili důležité informace o chování návštěvníků na webu a tak jsme věděli, na které prvky/ části home page se zaměřit.
  3. Požadované změny byly ihned implementovány na webu Abax.cz, což obstaral sám marketingový ředitel společnosti Bc. Aleš Jakimov. Díky tomu jsme mohli testovat vícekrát a bez zbytečných časových prodlev.

Pokud máte zájem o služby v oblasti A/B testování, kontaktujte nás nebo napište přímo naší analytičce Kláře Boháčkové.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>