Kde jste: Hlavní stránka6 virálních nástrojů Facebooku

6 virálních nástrojů Facebooku

Vydáno v blogu Digitální marketing

Jestliže jste se rozhodli pro marketing na Facebooku, určitě chcete zaujmout co nejširší publikum. Jenže, jak oslovit stovky a tisíce lidí? Kterých facebookových nástrojů využívat? Přečtěte si níže uvedený návod, kde jsou schromážděné některé základní tipy.

 

Obsah je král.
Chcete-li propagovat vaši značku prostřednictvím sociálních sítí, je třeba, abyste měli rozmyšlené, jaký obsah na něbudete ukládat. Tento obsah by měl být něčím jedinečný a měl by obsahovat užitečné informace. Vyberete-li si sociální síť Facebook, neměli byste se bát vkládat informace pokud možno co nejvíce multimediální.

Videa  a fotografie nejenže přilákají více pozornosti, ale zároveň vám také zvýší váš EdgeRank. Nebojte se také aktuálních a kontroverzních témat. Vítaný je samozřejmě i humor a neformální komunikace.

 

Hledejte influencery!
Online sociální síť jsou v podstatě vzájemně pospojované profily skutečných lidí, kteří mezi sebou mají vazby a vztahy. Prostřednictvím těchto vazeb se pak také odehrávají vzájemné interakce. Vzájemná komunikace v online sociálních sítích stojí na společném sdílení myšlenek a názorů. Všechny účty však nemají stejný vliv.

Funguje to stejně jako v životě – čím více má určitý člověk kontaktů a čím větší má na tyto kontakty vliv (především v tom, že jsou jeho příspěvky ve větší míře viděny, sdíleny, komentovány či se jim dostává jiné interakce), tím je ve vyšším postavení. Pokud vás zajímá, jak si stojí vaše účty v sociálních sítích, můžete vyzkoušet například nástroj Klout.com. V SEO se pro to používá pojem Social Authority.

 

Kde ale hledat? Odpověď zní možná trochu neurčitě – všude. Informujte své přátelé, klienty, partnery či podobně zaměřené projekty. Mezi všemi těmito skupinami naleznete spoustu uživatelů Facebooku, který mají nemalý vliv na okruh lidí ve svém okolí.

Zdroj obrázku: Shoptab.net

 

Máte-li promyšlený obsah a navázaný kontakt s dalšími lidmi, kteří ho budou ochotni sdílet, je třeba si též rozmyslet jakých prvků Facebooku chcete využívat. Některé elementy Facebooku totiž mohou mít mnohem větší virální potenciál než jiné. Které to jsou? Zde si můžete přečíst příklady šesti prvků, které jsou dle mého názoru nejvirálnější.

 

1) Skupiny

Skupiny na Facebooku vznikají většinou mezi určitými (alespoň z části již dříve vzniklými) komunitami, které sdílejí určitý názor, prostor, zájem apod. Virálnost facebookových skupin čpí v tom, že sem lidé mohou na rozdíl od stránek pozvat další lidi. Také je zde možnost pozvat všechny členy na určitou událost, nebo s nimi vést hromadný chat.

Nevýhodou však je nemožnost propojení skupiny a stránky, nepřístupnost interních statistik skupiny a také fakt, že do skupiny nelze přidávat různé záložky jak je tomu u stránek.

 

2) Události

Události jsou elementem jak stránek (Facebook pages), tak skupin (Facebook groupes) a též i individuálních profilů. Jejich výhodou je, že je zúčastnění mohou rozesílat svým přátelům a že se zobrazují hned na hlavní stránce Facebooku. Předností je též možnost zasílání zpráv či updatů všem zúčastněným.

 

3) Otázky

Facebook questions jsou virální především v tom, že se do jejich odpovídání může zapojit kdokoli a každý má možnost zeptat se na otázku všech svých přátel. Některým lidem však vadí, že tento prvek zaručuje jen velice málo anonymity. Když se někdo „zaklikne“ k nějaké odpovědi, mohou to vidět všichni lidé – i ti co nejsou vaši “přátelé”.

Naší internetové agentuře se např. velmi osvědčilo, když zveřejníme nějakou otázku na naší stránce na Facebooku a tuto otázku pak sdílí na svých soukromých zdech naši kolegové. Přátelé našich kolegů navíc mohou hlasovat, aniž by se staly fanoušky naší stránky.

 

4) Aplikace

Nejrůznějšími programy, hrami ale i jednoduchými testy si můžete získat tisíce fanoušků a příznivců. Aplikace je možno vytvářet či registrovat v sekci Facebook Developers. Pokud ale neumíte programovat, budete si muset na pomoc pozvat nějakou profesionální agenturu.

 

5) Sociální pluginy

Máte-li své www stránky, lidé jsou pravděpodobně zvyklí chodit právě na ně. Z jakého jiného místa byste tedy měli získávat nové facebookové fanoušky? Sociální pluginy jsou elementy, které můžete umístit na vlastní web a tím jej propojit s Facebookem. Mezi tyto sociální pluginy patří např.:

  • Like Button – Plugin se umísťuje na jednotlivé stránky webu. Je vhodné jej umístit např. pod články na webu či produkty z eshopu. Klikne-lina něj návštěvník , zobrazí se to na jeho zdi na Facebooku a také se zvýší číslo vedle symbolu To se mi líbí, ukazující, kolik lidí článek či produkt likovalo. Pokud článek/produkt likoval některý z vašich facebookových přátel, zobrazí se pod článkem jeho jméno.
  • Send Button – Send button umožní poslat uživateli poslat konkrétní odkaz určitému příteli nebo skupině. Výhoda tohoto pluginu nespočívá tedy v kvantitě (odkaz se nedostane k co největšímu počtu dalších lidí) ale v kvalitě (odkaz se dostane k lidem, které bude s největší pravděpodobností opravdu zajímat).J jelikož pokud něco sdílíte na Facebooku, ne vždy to všechny zajímá. Adresujete-li  ale něco  již konkrétnímu uživateli, s největší pravděpodobností si vaši správu opravdu přečte a bude jí přikládat mnohem větší důležitost.
  • Coments Plugin – Plugin umožní lidem komentovat určitou stránku pod svým facebookovým uživatelským jménem. Nezmění-li uživatel automatické nastavení, objeví se komentář s odkazem rovněž na jeho osobní zdi.
  • Activity Feed – Ukazuje aktivitu vašich přátel na Facebooku. Výhoda tohoto pluginu je v tom, že může udržet pozornost návštěvníků stránek a prodloužit jejich dobu strávenou na webu.
  • Like Box – Výhodou LikeBboxu je, že návštěvníci vašich stránek mohou přímo z webu zalikovat vaši facebookovou stránku, aniž by na ni přišli. Navíc mohou vidět, kteří z jejich facebookových přátel jsou rovněž fanoušky stránky a poslední příspěvky vložené na facebookovou stránku (záleží ovšem na tom, jak je Like Box nastaven). Like Box se vyplatí i z toho důvodu, že obsah, který zveřejňujete na Facebooku, se zrcadlí i na vašem webu. Návštěvníci vašeho webu tak vidí vaši aktivitu a novinky na vaší stránce na Facebooku a vy dvojnásobně využijete obsah přidávaný na Facebook.

 

6) Soutěže

Lidé milují soutěže. Soutěže (jsou-li dobře zpropagované) mohou na vaše stránky přivést velké množství nových fanoušků na Facebooku. Rozhodnete-li se pořádat soutěže na Facebooku, rozhodně si pozorně přečtěte promotion guidelines.

Nejdůležitější je zapamatovat si dvě základní pravidla – 1) Facebookové soutěže musí být vedeny vždy jako aplikace (záložka) či externě. 2) Nepoužívejte žádné z prvků Facebooku pro komunikaci se soutěžícími – nekomunikujte s nimi prostřednictvím zpráv, chatu, neurčujte facebookový „like“ jako metriku soutěže. Pokud pravidla nebudete dodržovat, riskujete smazání vašeho profilu nebo stránky.

Chcete se o Facebooku dozvědět více? Navštivte naše školení Propagace na Facebooku

Jste firma, ktérá je závislá na internetovém marketingu? Rádi vam poskytneme konzultace i v oblasti socialních médií.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>