Kde jste: Hlavní stránkaČtyři hodnoty, kterými se řídí agentura RobertNemec.com

Čtyři hodnoty, kterými se řídí agentura RobertNemec.com

Vydáno na blogu Jak se žije v reklamní agentuře

Projev, který přednesl Robert Němec 9. května 2014 ke všem svým kolegům na offsite meetingu.

Agentura není jenom práce, která má být udělána. Agentura je především společenství lidí.

A každé společenství je tvořeno hodnotami, které lidi spojuje a definuje. Proto jsem sepsal čtyři zásady, které definují naší agenturu a kterými se řídíme.

Ty zásady už v podstatě v naší agentuře kolují, „visí ve vzduchu“. Ale přál jsem si je jasně artikulovat, abychom se k nim mohli kdykoli vracet.

Není to čistý popis stavu. Jsou to zásady, ke kterým bychom se měli každý den přibližovat. Jsou to standardy. Pokud zjistíme, že je nedodržujeme, jednoduše se k nim zase vydáme.

Tyto čtyři zásady jsou:

  1. Pomáháme vám vydělávat.
  2. Naše jednání je řízeno pochopením druhého.
  3. Nabízíme nejvíce, požadujeme nejvíce.
  4. Souhvězdí je více než hvězda.

 

1.    Pomáháme vám vydělávat

První slovo našeho claimu a naší první zásady je „pomáháme“.

Při všem, co dělám, se musím ptát, zda to, co dělám, přináší největší prospěch ostatním.

Pokud totiž přináší největší prospěch ostatním něco jiného, pak, samozřejmě třeba za předpokladu, že na to mám rozpočet nebo mi to klient schválil, bych měl opustit to, co dělám a dělat to, kde pomáhám nejvíce.

Pokud moje práce nepomáhá, pokud nepřináší reálný prospěch, neměl bych ji dělat.

Ve slově „pomáháme“ je i závazek nedělat práci, která škodí. A tady, když si sáhnu do svědomí, musím říci, že si nejsem jistý, zda naše práce vždy pomáhala jak našim klientům, tak zároveň jejich zákazníkům. „Pomáhat“ totiž vyjadřuje i to, že nemůžeme přijmout práci, která by škodila zákazníkům nebo veřejnosti. Pro příště tedy musíme odmítat práci, která nepřináší prospěch lidem a společnosti jako celku.

„Vám“ říká, že pomáhám druhému. Pomáhám klientovi. Pomáhám jeho zákazníkům. Pomáhám společenství lidí. Pomáhám svým kolegům. Já pomáhám vám. Vy pomáháte agentuře.

„Vyděláváním“ nemyslím jenom peníze. Ale spíše „hojný, hodnotný život“. Pomáhám svým klientům, aby měli hojný a hodnotný život?

To znamená, že se jim snažím více než jenom vydělat peníze, aby měli spokojený život. Snažím se jim také ušetřit čas, zbavit starostí, být k nim laskavý, naučit je něco nového, dát jim nové impulzy, nápady a energii, stejně jako radost, dostat je výše – a obecně jim dávat věci, které nejdou penězi vyjádřit.

2.    Naše jednání je řízeno pochopením druhého

Už na vánočním večírku jsem vám říkal, že pochopení druhého je základem marketingu.

Nemohu dát zákazníkovi to, po čem touží (a třebas o tom ani neví), pokud jej hluboce nepochopím.

Stvořím-li reklamu, newsletter nebo stránku, která nebude odpovídat na potřeby a přání zákazníka, zákazník na ni nebude jednoduše reagovat. Bude pro něj naprosto k ničemu a moje práce přijde vniveč.

Podobně nemohu dát klientovi to, co mu pomůže, pokud jej hluboce nepochopím. Nemohu udělat analýzu jeho potřeb a předložit mu nabídku, u které si řekne „Toto je přesně to, co potřebuji“, dokud jej nepochopím.

To, že jsme nezískali zákazníka nebo klienta ve většině případů znamená, že jsme jej nepochopili. Nedali jsme mu to, co potřebuje nebo chce.

(Samozřejmě se musím ptát, zda jsem schopen a ochoten mu nabídnout to, co potřebuje nebo chce.)

Ale nemohu ani spolupracovat s kolegy – včetně práce na omnichannel projektech -, nemám-li pro ně a pro jejich potřeby hluboké pochopení. A to jak na úrovni odborné (např. jak se prováže Google Plus s newsletterem), tak osobní.

Vedení musí chápat každou naši hvězdu a každá hvězda musí chápat vedení.

Pokud nepochopím, jak pracujete, těžko mohu vybrat dobrý informační systém. Stejně tak vy musíte pochopit, že v informačním systém potřebujeme např. nejenom ERP, ale i CRM a finance.

Pochopení druhého zabere čas a je náročné. Bolí. Ale bez toho nebudeme využívat své talenty pro potřeby jiných.

 

3.    Nabízíme nejvíce, požadujeme nejvíce

Třetí zásada se týká primárně personalistiky. Znáte můj oblíbený výzkum z Harvard Business Review, který říká, že jedna ze dvou podmínek pro úspěšnou firmu je stabilní tým.

Proto je mým cílem vytvořit takové prostředí, které vás bude po všech stránkách natolik naplňovat, že nikdy nebudete přemýšlet jít někam jinam.

Ale netýká se to jenom peněz. Chci rozvíjet každého z vás jako osobnost, abychom se každý den mohli stávat lepšími lidmi. Abychom rostli. Abychom využívali naplno naše talenty. Aby naše práce přinášela štěstí a radost nám i našim rodinám. Abychom byli prospěšní našim komunitám.

Má to samozřejmě dvě podmínky: První je, že se k nám dostávají jenom ti nejlepší. Jak říkával Steve Jobs: „Tolerate only A players. Protože jenom ti nejlepší vydělají tolik peněz, že je do nich můžeme zase investovat.

Druhá podmínka navazuje na první a týká se druhé části oné zásady: Požadujeme nejvíce. Kdo není hvězda, nemá mezi námi co dělat. Chceme jenom ty nejlepší lidi.

Každý vztah musí být vyrovnaný. Jakmile jedna strana naznává, že dostává méně, než dává, začíná být ve vztahu nespokojená. A vztah přestává fungovat.

Proto je důležité hovořit o svých očekáváních, přáních a požadavcích. A tím se dostáváme zpět k zásadě číslo dvě a vlastně i číslo jedna.

Tato zásada se ale i odráží ve vztahu ke klientům. Nabízíme jim nejvíce, ale také požadujeme nejvíce. Nikde nezískají tolik, jako u nás. Ale také je to bude něco stát. Teď nemyslím jenom peníze, ale i formu spolupráce.

Klient nás musí pustit pod svou kůži. Jak z hlediska informací, tak z hlediska toho, co pro něj děláme.

Nechceme dělat jenom něco malého. Chceme klienta někam posunout. To znamená, že mu musíme dát hodně – a to často znamená šíři.

K čemu je reklama bez dobré landing page? K čemu je dobrá landing page bez dobré informační architektury? K čemu je dobrá informační architektura bez dobrého obsahu? K čemu je dobrý obsah bez dobré cenové politiky? K čemu je dobrá cenotvorba bez dobrých produktů? K čemu jsou dobré produkty bez dobrého reputation managementu? K čemu je dobrý reputation management bez dobrého zákaznického servisu?

Chceme, aby nám klient svěřil hodně ze svého marketingu. A jsme na něj nároční. Jsme jeho koučové. Chce-li nejvíce, bude muset dát nejvíce – samozřejmě podle svých možností a potřeb.

 

4.    Souhvězdí je více než hvězda

Je skvělé, že jste hvězdy. Ale samotné hvězdy si lidé takřka nevšimnou. Nevidí ji. Stejně tak samotná hvězda neinspiruje natolik jako souhvězdí.

Proto má souhvězdí – tedy uskupení hvězd, které jsou spolu „svázány“ – větší hodnotu než osamocená hvězda. Souhvězdí více září. Dokonce i Polárku často hledáme podle souhvězdí.  Podle souhvězdí se lidé mohou orientovat, kde jsou na Zeměkouli anebo jaký je měsíc v roce.

Společně dáme lidem více, než každý z nás jednotlivě.

Aby ale souhvězdí dávalo lidem praktické informace, stejně jako krásu a inspiraci, musí splňovat tři parametry:

  1. Tvoří kompaktní, logický a viditelný celek. Hvězdy musí patřit k sobě, být si nablízko. Nemohou být jen tak rozházené. Musí být „svázané“. Ale můžete samozřejmě k souhvězdí přidávat další hvězdy a vylepšovat jej. Orionovi přidáte štít nebo meč. Nebo stvoříte větší souhvězdí. Velký vůz je třeba součástí souhvězdí Velké medvědice.

Převedeno do našeho života to znamená, zda jsme spolu svázáni, zda je vidět, že patříme k sobě. Doplňujeme se vhodně tak, abychom tvořili logický celek? Řídíme se stejnými pravidly?

  1. Každá hvězda musí svítit – a to hodně naplno. Když svítí jenom několik hvězd, souhvězdí nevynikne.

Každý musí dávat lidem světlo a teplo – a to v míře ohromující. Každá hvězda je slunce. Poskytuji lidem možnost, aby mohli žít? V podstatě zase, pomáhám jim vydělávat?

A dávám jim světlo? Dávám jim možnost, aby viděli na cestu? Pomáhám jim svou prací tak, aby mohli dojít tam, kam chtějí nebo potřebují dojít? Bez světla tam dojdou velmi těžko.

Dávat světlo znamená totiž i říkat jim pravdu a upozorňovat je na různé věci – od realistického plánu a očekávání až po upozorňování, že je potřeba něco změnit. Když mlčíte, nesvítíte.

Vždy se tedy ptejme, zda svítíme lidem na cestu.

  1. Hvězdy musí být blízko lidem. Když jsou moc daleko, pomáhají lidem mnohem méně až vůbec – protože ten svit a teplo k lidem nedoletí.

Znamená to tedy pracovat s klientem velmi intenzivně. Naštěstí to děláme – komunikujeme s nimi dnes a denně. A to je dobře.

A tak nám všem přeji, aby náš svit a naše teplo pomáhalo lidem mít krásnější život.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Prečítala som si tu veľa silných myšlienok aj silných slov, za ktorými vidím veľa znalostí a skúsenosti. S jedinou malou výnimkou, týkajúcou sa rozvoja ľudí. (Nielen) moja celoživotná manažérska a koučovská prax potvrdzuje, že ľudí nemožno rozvíjať. Možno im len vytvoriť podmienky, aby sa rozvíjali sami. Najmä vtedy, ak sú skutočne hviezdy. Ak ich musí niekto rozvíjať, buď nie sú hviezdami, alebo nimi po čase prestanú byť. Fandím vám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci