Kde jste: Hlavní stránka4 jednoduché kroky, jak psát chytré nadpisy

4 jednoduché kroky, jak psát chytré nadpisy

Vydáno na blogu SEO a PPC ve vyhledávačích

Brian Clark (copyblogger.com) uvádí, že 8 z 10 lidí si přečte nadpis, ale jenom 2 z 10 dočtou samotný článek. Na zaujetí čtenáře máte jenom zlomek sekundy. Pokud patříte mezi menšinu, která tento článek dočte, dozvíte se několik chytrých tipů, jak psát kvalitní nadpisy.

1. Účel nadpisu je, aby čtenář přečetl první větu

Jaký je účel nadpisu? Aby čtenář přečetl první větu. Přesně tuto odpověď podává Brian Clark ve svém copywriting manuálu. Jediná ambice, kterou můžete se svým nadpisem mít je, aby čtenář začal číst (resp. rozklikl) váš článek. Rozkliknutí ale nemusí vždy znamenat úspěch. Doporučuji zhlédnout demotivující statistiky o průměrné době strávené na stránkách, které poskytuje portál slate.com ve svém přehledu.

Steve Slaunwhite rozděluje nadpisy do dvou kategorií:

  • Nadpisy, které mají čtenáře navnadit (teasery),
  • nadpisy, které čtenáři něco slibují (benefit-oriented).

Teaser, tedy nadpis, který má navnadit, může být hádanka, řečnická otázka, hlavolam nebo vtip. Často se vztahuje k obrázku, který titulek doprovází. Čím peprnější, tím lepší. Pro představu následuje několik příkladů:

Nevýhodou teaserů je to, že nemusí vždy fungovat. Je pravda, že zaručeně přitáhnou pozornost, ale čtenáře nemotivují k četbě (maximálně k rozkliku). Plus – lidé většinou předpokládají sníženou relevanci informací v podobně titulovaném článku.

Druhou kategorií jsou nadpisy, které něco slibují – např. vyřešení nějakého problému. Jedná se o návody, o představení produktů, případně o tipy vedoucí ke kýženému výsledku.

V takových článcích většinou lidé hledají odpovědi na svoje problémy. Mají tedy dostatečnou motivaci váš článek přečíst, protože informaci chtějí, říká náš odborník na copywriting. Tento typ titulku je jistější, ale dá se v něm udělat spousta chyb. Později si ukážeme, o jakých chybách je řeč.

2. Jak je nadpis dlouhý a co do něj patří?

Odpověď není jednoznačná, ale několik rad na skladu máme. Určitě se vyhněte jednoslovným nebo moc obecným nadpisům (SEO, Problémy v manželství, Zdravá výživa,…). Pozor také na příliš konkrétní nadpisy (viz tituly diplomových prací – Trendy ve výživě sesbírané v lokalitách Třinecko, Mostecko a Vyšší Brod). Co se délky týče, doporučuje se jeden řádek, ale výjimečně se najdou i excelentní nadpisy delší.

Nadpis musí být přesně tak dlouhý, aby řekl vše, co má. Ve zkratce by měl nadpis mít následující:

  • Call to action – Podívejte se, prohlédněte si, zamyslete se, znáte…
  • Výhodu pro čtenáře – 7 zajímavých rad, tipy, návody, novinky, vyřešte…
  • Exkluzivitu pro skupinu – Nejčastější chyby novopečených maminek, Cviky, které provádí 10 nejlepších SEO konzultantů světa…
  • Urgentnost – nejnovější poznatky, aktuální, nové…
  • Unikátnost a originalitu

Krásně to demonstrují např. následující příklady:

  • Zlepšete se! 4 SEO rady, které vás posunou výš,
  • 73 % firem si neumí poradit s reklamou na internetu – podívejte se, jestli patříte mezi ně,
  • Jste také ohroženi? 60% českých SEO konzultantů trpí depresí,
  • Nuda v práci? Zabavte se 6 způsoby, které zvednou vaši produktivitu!

Upozorňuji, že všechny titulky jsou smyšlené. Pokud chcete něco podobného do nadpisu dát, je nutné to podložit relevantními daty. Chcete-li si ovšem uchovat autentičnost, nepřehánějte to s dokonalostí titulku. To, jestli bude článek rozkliknut a přečten závisí také na tom, kde a jak na něj čtenář narazí. Nesnažte se za každou cenu nacpat do nadpisu všechno. Keep it simple.

3. Má nadpis nějaká pravidla?

Ano i ne. Pokud řešíte SEO, je dobré přirozeně zakomponovat do nadpisu klíčové slovo. To lze zpravidla udělat velice jednoduše a vyhledávače na to berou zřetel.

  • 8 lehkých pravidel pro nezávadné nadpisy,
  • Kuriózní nadpisy – jsou naši polští sousedé kreativnější?

A další příklady. Samozřejmostí je pravopis, gramatika a stylistické požadavky. Nadpis by neměl obsahovat emotikony. Nejedná se o striktní pravidlo, ale většinou se do nadpisů nepřidávají. Podobně to platí také o odkazech, které by přímo v nadpisech být neměly.

Obecná rada, která platí pro psaní všeobecně, je zvyšování napětí umisťováním pointy na konec věty/článku. Pro porozumění si srovnejte následující dvě věty: “Nakupování odkazů bylo to jediné, čemu nemohl odolat,” versus “to jediné, čemu nemohl odolat, bylo nakupování odkazů.” Tento princip můžeme využít také u nadpisů, i když podotýkám, že větší váhu má toto pravidlo na prknech v divadle nebo v uměleckém textu.

4. Jak pracovat s podnadpisy?

Nezapomeňte na relevantní klíčová slova. Co se stylistiky týče, podnadpisy pomáhají lepšímu členění textu a porozumění. Přidávám několik pravidel, jak by se podnadpisy měly/neměly tvořit:

  • Podnadpisy by neměly být delší, než jeden řádek (nejedná-li se o koncept rozhovoru, kde jsou otázky redaktora podnadpisy).
  • Podnadpisy by neměly být zbytečně přeplácené.
  • Podnadpisy by neměly být moc daleko od sebe. Ideální je, když čtenář vidí podnadpis bez toho, aby scrolloval. Stránka působí strukturovaně a vybízí ke čtení.
  • Je-li váš článek delší, je dobré začínat obsahem z podnadpisů (a prolinkovat ho na příslušné části textu).
  • Podnadpisů by nemělo být příliš mnoho (v poměru k textu – každý podnadpis by měl uvádět minimálně jeden odstavec textu).
  • Nevynechávejte podnadpisy. Kurzívou nebo tučněním to nezachráníte.

Důležité je vždy dodržet slib, který v nadpisech dáváte. Neposkytnete-li čtenáři kýžené informace, může se to projevit v komentářích, anebo čtenář odejde jinam. Řešíte nadpisy, nebo vsázíte na intuici? Budu ráda, pokud mě doplníte v komentářích dalšími tipy, které používáte.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Článek
    Nuda v práci? Zabavte se 6 způsoby, které zvednou vaši produktivitu!
    bych si rozhodně přečetla :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci